Magánkórházban szülne? Így fizetheti egészségpénztárból

A Covid járvány óta mind többen választják a magánegészségügyet, ha gyógyulni vágynak, így nem csoda, ha a szüléseknél is megfigyelhető az eltolódás a magánintézmények felé. Pedig ha magánkórházban szeretnénk világra hozni a gyermekünket, akkor jócskán a zsebünkbe kell nyúlnunk. Jó hír viszont, hogy a költségek elszámolhatók az egészségpénztár terhére. Simondán Eszter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője avat be a részletekbe.

Egyre több a magánkórházi szülés

Egy tavaly végzett felmérés szerint a magánszülések száma 46%-kal nőtt a megelőző évben mérthez képest. A Foglaljorvost.hu 2021-es statisztikája szerint a fővárosban minden 6. baba magánkórházban jött a világra, de a növekedés országosan is megfigyelhető, annak ellenére, hogy összesen 6 magánintézményben van szülészet, és ebből 5 Budapesten található.

A családok nagyjából 20%-a 50 km-nél, 10%-uk pedig 100 km-nél is többet utazik, hogy magánklinikán jöhessen világra a gyermekük.

De miért ilyen népszerűek a magánkórházi szülések?

Sok oka lehet annak, ha valaki a magánkórház mellett dönt. Sokan – ami más magánrendelésnél is gyakori érv – a járvány miatt választották a magánkórházat. Az elmúlt két évben komoly bizonytalanságok voltak az állami rendszerben, és a családok inkább saját kezükbe vették az irányítást.

Mások az állami szülészeti osztályokról és elavult babagondozási protokollokról szóló rémtörténetek miatt választják a magánintézményt, vagy egyszerűen azért, mert nem tartják elég modernnek vagy bababarátnak az állami rendszert.

A magánkórházat választó nők több, mint fele már a várandósság előtt eldönti, hogy magánintézményben szülne, és mindössze 6% hagyja a döntést a szülés előtti utolsó hónapokra.

Az ár kevésbé meghatározó tényező, fontosabb a kényelem, a magas szintű szolgáltatások, a családi szobában történő elhelyezés, a rooming-in vagy a laktációs tanácsadás.

Mennyibe kerül a magánkórházi szülés és mi van benne az árban?

A magánkórházi szülésre nagyjából 1-2,5 millió forint közötti összeget kell szánnunk, attól függően, hogy milyen csomagot kérünk. A legtöbb magánklinika ugyanis több szülészeti csomagot is kínál, vagy egy alapcsomag mellé térítés ellenében többletszolgáltatásokat kínál.

Jelenleg a Maternity, Dr. Rose, TritonLife, Medicover, Duna Medical és a Da Vinci magánklinikáknál vehetünk igénybe szülészeti szolgáltatásokat.

A csomagok ára klinikánként eltér egymástól, de általában benne van 2-3 napos elhelyezés étkezéssel, szülés utáni vizsgálatokkal, a babának oltással, laktációs tanácsadással, csecsemős nővér tanácsadással. Babaruhát, babaápolási szereket és pelenkát jellemzően nem kell magunkkal vinnünk. Sokan ezt nem könnyen tudják zsebből vagy családi segítséggel kifizetni, és akár személyi kölcsönnel pótolják ki, de itt érdemes körültekintően választani.

Több magánkórházban felárat kell fizetnünk, illetve magasabb csomagba tartozik az orvos- vagy a szülésznőválasztás, vagy az egyes csomagokban különböző szobákban való elhelyezés van benne. Választhatunk kétágyas, egyágyas vagy családi szobák közül, de plusz szolgáltatásként kérhetünk prémium étkezést, köldökzsinórvér-levételt, de babafotózást és fülbelövést is, illetve szállítást otthonról a kórházba és vissza.

Mi számolható el mindebből az egészségpénztárban?

Röviden: minden. Az egészségpénztárban a kórházi számlán szereplő teljes összeg elszámolható, a pénztár nem kérdezi meg, hogy ebben mi minden van benne.

Fontos tudni, hogy mint minden szolgáltatás esetében, itt is érvényes, hogy csak az egészségpénztárral szerződéses viszonyban álló szolgáltatónál igénybe vett szolgáltatásokat fizethetjük az egészségpénztáron keresztül.

Jó hír viszont, hogy a magánklinikák fel vannak készülve az egészségpénztári tagokra, így a legtöbb pénztárral van szerződésük, sőt, többen közülük egészségpénztári kártyákat is elfogadnak. (Az OTP Egészségpénztárban mind a hat kórház számlája elszámolható.)

Ha a magánkórház elfogadja a pénztári kártyánkat, akkor könnyű dolgunk van. A kártyánkkal ugyanúgy fizethetünk, mint a bankkártyánkkal. A számlát ebben az esetben nem kell beküldenünk az egészségpénztárhoz.

Ha viszont a kártyát nem tudjuk használni, akkor a szülésről kiállított számlát beküldhetjük az egészségpénztárhoz. Ne feledjük, hogy a számlát a pénztár nevére és címére kérjük, illetve, hogy azon szerepelnie kell a nevünknek és a tagsági kódunknak is.

Korábban az egészségpénztárak csak a termékekről kiállított számlákat fogadhatták el elektronikusan, de a jogszabály 2023 márciusától lehetővé teszi, hogy a szolgáltatásokról szóló számlákat is beküldhessük elektronikus formában, például e-mailben, de feltölthetjük az ügyfélfiókunkba vagy az arra alkalmas applikációkba is.

Az egészségpénztár széles körben használható

Különösen, ha babagondozásról és gyermeknevelésről van szó. A babaápoláshoz szükséges szinte minden terméket megvásárolhatjuk egészségpénztáron keresztül, és ehhez nem kell messzebb mennünk a legközelebbi dm vagy Rossmann üzletnél.

Vehetünk pelenkát, törlőkendőt, cumit, cumisüveget, fültisztítót, vagy akár légzésfigyelőt, babamérleget vagy bébiőrt is.

Ne feledkezzünk el a születési támogatásról sem!

A szülési támogatás talán a legnépszerűbb családi (önsegélyező) szolgáltatás. A támogatás keretében a számlánkról a baba születésekor akár 1 millió forintot is felvehetünk, és azt aztán korlátozás nélkül bármire elkölthetjük.

Érdemes figyelni a határidőkre: erre a szolgáltatásra csak a legalább 180 napja a pénztárban lévő pénzünket költhetjük, és az igénylést a gyermek születésétől számított 120 napon belül be kell nyújtanunk. A szolgáltatást a saját számlájáról mindkét szülő, illetve egyéb közeli hozzátartozó is igénybe veheti.

Használjuk már a várandósság kezdetétől, és kérjük az adó-visszatérítést!

A legtöbben azok közül, akik a magánkórházi szülést választják, már várandósgondozásra is magánba járnak, vagy akár épp annak a kórháznak egy várandósgondozási csomagját vásárolják meg, ahol majd szülni fognak. Ezek a vizsgálatok is mind elszámolhatók a pénztárban, mint ahogy a vérvételek, ultrahangok és genetikai vizsgálatok ára is.

A legjobban akkor járunk, ha minél szélesebb körben használjuk a pénztárat, hisz a befizetéseink után igénybe vehetjük az adó-visszatérítést. Érdemes viszont a befizetések és elszámolások dátumára némi figyelmet fordítani, mert nagy összegű szolgáltatásokról van szó, és az adó-visszatérítés 150 000 forintos maximumát egy éven belül 750 000 forint befizetéssel elérjük. Könnyen lehet, hogy akár két évre is el tudjuk osztani a befizetéseket, a hosszabb időtávra így biztosítva a magasabb összegű adókedvezményt.

Simondán Eszter

Pénzügyi szakértő

BiztosDöntés.hu

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak