Mi mindent tud az egészségpénztár? – Ismerje meg ezt a 3 szolgáltatást!
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. július 5.
Ha van egészségpénztári számlája, vagy szeretne nyitni egyet, és azt használni is tervezi, akkor már nagy lépést tett mind az egészségtudatosság, mind a pénzügyi tudatosság felé. Az egészségpénztár azonban különleges megtakarítási forma. Ahhoz, hogy igazán jól járjunk vele, érdemes tisztában lenni a szolgáltatásokkal, és ha alkalom adódik rá, célszerű ezek közül minél többet használni. Most a kevésbé ismert szolgáltatások közül mutatunk be hármat.
Az egészségpénztár végigkíséri az életutunkat
Három önsegélyező szolgáltatást választottunk, amelyek össze is függenek egymással, hiszen mindegyik a családalapítással, gyermekneveléssel kapcsolatos. Az egészségpénztár ugyanis nem csak akkor jön jól, ha megbetegszünk és gyógyszert kell vásárolnunk. Akkor sem engedi el a kezünket, amikor elkezdjük a felnőtt életünket, lakást vásárolunk és gyermekeink lesznek.
Az MNB jelentése szerint 2022-ben 65 milliárd forintot költöttek az egészségpénztári tagok a pénztárakon keresztül, 5,5 milliárd forinttal többet, mint egy évvel korábban. Az egészségpénztárban tartott pénzünknek a legnagyobb részét – 39,5%-át – még mindig gyógyszerekre, speciális tápszerekre és vitaminkészítményekre költjük. Egészségügyi szolgáltatásokra a pénztári megtakarítások 34,7%-a, gyógyászati segédeszközökre pedig 15,7%-a ment el.
Gyermekekkel kapcsolatos ellátásokra az itt tartott pénzünknek mindössze 4,1%-át költöttük, ami 2,8%-kal kevesebb, mint az előző évben, ráadásul a kategórián belül csökkent a beiskolázási támogatás és a gyermekszületéshez kapcsolódó támogatás is.
Szintén alacsony, 2,2% a lakáshitel törlesztésére szánt rész is, bár ez is emelkedett valamelyest 2021-hez képest.
Nem olyan meglepő persze ez az eredmény, hiszen az elmúlt évben jelentősen emelkedett a magánorvosi szolgáltatások ára, mint ahogy gyógyszerekre is többet kell költenünk, és a lakáshitelek kamata is jócskán megemelkedett.
Magánorvosra költeni ráadásul sokak számára egyáltalán nem választás kérdése, mivel a páciensek felől a legnagyobb kritika az állami egészségügyi rendszerrel szemben jelenleg éppen az, hogy nehezen elérhető a betegek számára. Az embereket tehát gyakran nem a kényelem és a rájuk irányuló nagyobb figyelem hajtja a magánorvosok felé, hanem a hosszú várólisták miatt kénytelenek magánúton gondoskodni a gyógyulásukról.
Nehéz időkben célszerű viselkedés a takarékosság, de ne feledjük, hogy ennek épp az egészségpénztár jelentheti az egyik módját. Ha mindenképpen költünk a gyermekeinkre, vagy így is, úgy is fizetjük a lakáshitelünket, miért ne tegyük ezt az egészségpénztáron keresztül, és vegyük igénybe utána a 20%-os adó-visszatérítést?
Ne feledjük, adókedvezményt havi 62 500 forint befizetésig kapunk, havonta ekkora összeg kell ahhoz, hogy elérjük a visszatérítés 150 000 forintos maximumát. Ez azt jelenti, hogy sok, az egészségünkkel és jólétünkkel kapcsolatos kiadásunkat intézhetjük a pénztáron keresztül úgy, hogy még mindig elérhető utána adókedvezmény.
Az önsegélyező szolgáltatások kicsit mások
Az önsegélyező szolgáltatások, mint amilyen a születési támogatás, a gyermekgondozási támogatás és a beiskolázási támogatás is, különlegesek annyiban, hogy ezekre a célokra csak a már legalább 180 napja a pénztárban tartott pénzünket használhatjuk.
A pénztárban tartott összeg után viszont hozamot kaphatunk, az adó-visszatérítés pedig a befizetéseink után jár, tehát akkor is kérhetjük, ha abban az évben még nem költjük el a pénzünket.
Az önsegélyező szolgáltatásoknál figyeljünk a határidőkre, jellemzően 120 napunk van arra, hogy a szolgáltatásra való jogosultságunkat igazoljuk, tehát ezen a 120 napon belül igényelhetjük a szolgáltatásokat, vagy 120 napnál nem régebbi igazolásra lesz szükségünk az igényléshez.
Születési támogatás
A születési támogatás az egyik legnépszerűbb önsegélyező szolgáltatás, amelyet akkor igényelhetünk, ha gyermekünk születik. A 180 napos egyenlegünk terhére 1 millió forintot vehetünk fel a pénztárból, amelyet aztán bármire elkölthetünk. Itt már nincs semmilyen megkötés a felhasználásra vonatkozóan, tehát megvehetjük a babaruhákat és a babaszobát is kialakíthatjuk.
A születési támogatást saját számlájára vonatkozóan mindkét szülő igénybe veheti, így az adó-visszatérítést is duplán kérheti a pár. Sőt, a támogatást a gyermekre való tekintettel saját számlájukról a nagyszülők, illetve a testvérek is kérhetik. A család együtt így jelentős adókedvezményt vehet igénybe.
Ha a gyermek születése előtt Babaváró hitelt is igényeltek, akkor ennek egy részét is befizethetik a pénztárba. A gyermek születésekor, illetve 180 nap múlva aztán kérhetik a születési támogatást az egészségpénztárból. A pénzhez így ismét hozzájutnak, a Babaváróra jellemző szabad felhasználás megmarad, a befizetés után pedig kérhetik az adókedvezményt.
Gyermekgondozási támogatás
Ez szintén egy olyan szolgáltatás, amellyel az anyagi biztonságunkat támogathatjuk. A gyermek születésével ugyanis az anya kiesik a munkavégzésből, a család jövedelme pedig éppen akkor csökken, amikor arra talán még inkább szükség volna.
Az édesanya jövedelme az egészségpénztárból havonta kiegészíthető nagyjából a gyermek születése előtti szintre, így ez az időszak kevésbé megterhelő anyagilag.
Az egészségpénztárból a GYED összege és a GYED alapjául szolgáló összeg (tehát az a korábbi jövedelmünk, amely alapján a GYED összegét megállapították) különbözete igényelhető. Ezt a szolgáltatást végig kérhetjük, amíg a GYED-re jogosultak vagyunk.
A pénztári befizetések után igényelhető adó-visszatérítéssel kapcsolatban fontos figyelni arra, hogy annak a családtagnak a nevén legyen az egészségpénztári számla, aki elegendő személyi jövedelemadót fizet.
Ha tehát az anya jelenleg otthon van a gyermekkel, vagy a családi adókedvezmény miatt nem fizet elegendő szja-t, akkor érdemes lehet inkább az apa nevén lévő egészségszámlára befizetni, és onnan igénybe venni a szolgáltatásokat, hogy legyen miből visszaigényelni az adókedvezményt. Ebben az esetben a másik házastársat vagy élettársat ne felejtsük el szolgáltatási kedvezményezettként bejelenteni.
Beiskolázási támogatás
A beiskolázási támogatás keretében az óvodás, iskolás gyermekek számára vásárolhatunk a tanév ideje alatt tanszereket, taneszközöket, tankönyveket és ruhákat. A zenetagozatos gyermekeknek kisebb hangszereket, sporttagozatos gyermeknek pedig sportszereket is vehetünk.
A gyerekeknek bármilyen szükséges ruhát megvásárolhatunk, a számlákon a méretet nem szükséges feltüntetni.
A támogatásból az egyetemista gyermekek tandíját, egyéb térítési díját (például pótvizsgadíj), kollégiumi vagy albérleti díját is fizethetjük.
A szolgáltatás keretösszege a havi minimálbér, jelenleg 232 000 forint évente gyermekenként. A számlákat akkor tudjuk elszámolni a pénztárban, ha azok dátuma nem a nyári szünetre esik, azaz a tanév kezdete előtt két héttel, és a tanév vége után két héttel (augusztus 15. és június 30. között) állították ki őket.
Ha költünk a gyerekekre, ne feledkezzünk meg az egészségpénztárról
Ha tehát vannak a gyermekeinkkel kapcsolatos kiadásaink, amelyekre a pénztár megoldást tud kínálni, akkor ne feledkezzünk meg erről a lehetőségről. Az adó-visszatérítéssel ugyanis közel az éves átlagos infláció mértékéig tudunk spórolni.
Ez pedig egyáltalán nem elhanyagolható, különösen akkor, amikor minden forint számít.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. július 5.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak