A testsúly normalizálásának jelentősége a gerincproblémák kezelésében

A súlytöbblet fokozottan terheli a gerinc ízületeit, ezért sérülésekre, betegségekre hajlamosíthat. A tartós statikai változások megterhelik az izomzatot, kötőszövetet és a lágyrészeket, mely következtében a gerincoszlop gyorsabban kopik, használódik, és ez másodlagos panaszok előidézője lehet. Ismerje meg Berkiné Fehér Éva partnerünk cikkéből, miért olyan fontos, hogy a másodlagos szövődmények kialakulása előtt orvosoljuk a panaszokat, és hogy ez mennyi pozitív változást hozhat az életünkbe!

Túlsúly esetén a súlyfelesleg általában a hason jelenik meg, ami jobban megterheli a gerincet, mintha a többlet a lábon, esetleg a csípő területén lenne. A hasizmok ily módon megnyúlnak, gyengülnek, és nem tudják stabilizálni a gerincet és a test központját alkotó medencét. A gerinc ezáltal könnyebben sérülhet például emelés, cipekedés, ülés vagy állás esetén.

Milyen egyéb következményekkel járhat?

  • Tartáshibák következtében az ágyéki lordózis (deréktáji ív) fokozottabb lehet, és a terhelés így nem a csigolyák és a csigolyák közti porckorongok centrális részére esik.
  • A többletsúly miatt fokozott a kopás és elhasználódás veszélye is, mely csigolyaelváltozásokat (pl. osteoarthritis) és egyéb ízületi panaszokat (pl. térd) okozhat.
  • A meggyengült hasizmok miatt kialakult helytelen emelési technikák (+ stabilizálás hiánya) tovább növelik a gerincoszlop károsodásának kockázatát.
  • Az elhízás miatt terheltebbek, laposabbak lesznek a porckorongok, ami porckorongsérv kialakulására hajlamosít.
  • A hasi-mellkasi területek nyomásviszonyainak egyenletlensége következtében a kötőszövetes állomány feszülése, rugalmatlansága alakul ki, mely fokozott terhet jelenthet a távolabban és az e területeken elhelyezkedő szervek, szervrendszerek működésére is.
  • A rekeszizom feljebb tolódása (blokkolt mozgása) tovább nehezítheti a tüdő és a szív funkcióját, ezért a mellkasi, hasi területeken lévő szervek működése blokkolódhat (nehezített légzés, vérnyomás és érrendszeri panaszok+ epehólyag-máj, gyomor, bélproblémák stb.).

Fontos, hogy a másodlagos szövődmények kialakulása előtt orvosoljuk a panaszokat és megelőzzük a tartós egészségkárosodást.

Ennek felismerése és változtatása számos pozitív változást hozhat az ember életébe, hiszen az életmódváltást segítő módszerek elfogadásával, beiktatásával nemcsak a fizikai, hanem a lelki funkciókat is támogathatjuk, és egyben hatalmas lehetőségként sokat léphetünk előre az önismeret fejlesztésével (motivációs és étkezési segédletek, meditációs gyakorlatok, önértékelés-időbeosztás segítése, régi rossz szokások felismerése-átformálása, szervezet igényeihez igazított mozgás-aktivitás stb.), mely nemcsak a szervezet számára hozhat pozitív változást, hanem az élet számos más területén is (pl. munkában, társas kapcsolatokban, kommunikációban, önvállalást segítve).

Kihez fordulhat segítségért?

Terápiákra, preventív kezelésekre az alábbi elérhetőségeimen tud bejelentkezni:

Berkiné Fehér Éva

Gyógytornász-gerincterapeuta

honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu

telefon: +36-20-228-5560

e-mail: b.feher.eva@gmail.com

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak