Napozzon leégés nélkül!

Ha óvintézkedések, fényvédelem nélkül tartózkodunk a napon, akár észrevétlenül, viszonylag rövid idő alatt is könnyen leéghetünk. A leégés nem csupán kellemetlen, de hosszút távon akár súlyos következményekkel is járhat.

Mi okozza a leégést?

Az UV sugárzás hatására károsodhatnak a bőrünket alkotó hámsejtek. Ennek elkerülése érdekében az UV sugárzás hatására a bőrben felgyorsul a természetes fényvédő anyag, a melanin termelése. A melanin az az anyag, amely a bőr színét adja. A barnulás tehát egyfajta, a fényre adott védekezési reakció, amellyel a bőr voltaképpen saját magát védi a leégéstől és a további károsodásoktól. A melanin termelődéséhez azonban időre van szükség, ezért fordulhat elő, hogy az első napozások alkalmával könnyebben leéghetünk. A termelt melanin mennyisége egyénileg meghatározott, egyesek bőre (pl. az albinóké) pedig egyáltalán nem képes a védelemhez szükséges mennyiségű melanint termelni. A melanin tehát nem nyújt a végtelenségig védelmet. Kevéssé tudott például, hogy a színes bőrű, akár az egészen sötét bőrű emberek – akiknek a bőre eleve sokkal több melanint tartalmaz − is képesek leégni, igaz nehezebben.

Ha megszűnik, vagy nem alakul ki a melanin által nyújtott védelem, bekövetkezik a leégés, amelynek tüneteit és fokozatait bizonyára Ön is ismeri: bőrpír, forró tapintású bőr, bőrfájdalom, érzékeny bőr, folyadékkal telt hólyagok, majd hámlás. Ezek a tünetek a bőr gyulladására utalnak.  A kellemetlen tünetek a napfénynek kitett területen jelentkeznek és általában a napon töltött idő után néhány órával lépnek fel.

A leégés nem csupán közvetlen napfény hatására következhet be. Legyen elővigyázatos felhős-ködös időben is! A homok, de a hó is visszaveri a napfény UV sugarait, így fokozza a leégés kockázatát. Tudta, hogy nemcsak a napozás, de a szoláriumozás is okozhat leégést?

A leégést követően napokig, hetekig is eltarthat a bőr gyógyulása, a károsodott, felső réteg pedig hámlani kezd. Bár a leégés tünetei maradéktalanul gyógyulnak, a bőrünk nem felejt! Több kutatás is igazolta, hogy elsősorban a kisgyermekkorban elszenvedett leégések száma egyenes összefüggést mutat a későbbi melanóma (rosszindulatú bőrrák) kockázatával! Ennek oka, hogy amikor a bőrsejteket erős hatás éri, nem csak a sejtek felszíne, hanem genetikai kódja is sérül, megváltozik, ami akár évekkel később is melanómához vezethet.

A leégés okozta panaszok a következő praktikákkal enyhíthetők:

  • Alkalmazzon hideg borogatást!
  • Vegyen egy hűvös zuhanyt!
  • Nyugtassa a bőrét hidratáló krémmel!
  • A hidrokortizon tartalmú krémek felgyorsítják a gyógyulást.
  • Ha hólyagok jelentkeznek, ne nyomja ki azokat, hiszen ezzel fokozza a fertőzés kockázatát! Használjon antibakteriális krémet!
  • Igyon sok folyadékot és egyen sok gyümölcsöt, zöldséget, hogy a bőr regenerációjához szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat biztosíthassa a szervezete számára.

A Leégést természetesen a legjobb megelőzni! A leégés megelőzése érdekében ne tartózkodjon a tűző napon 10-20 percnél hosszabb ideig! Nyáron kerülje a közvetlen napsütést 11 és 15 óra között! Használjon UV-A és UV-B sugárzás ellen is védő, széles spektrumú, magas faktorszámú fényvédő krémet az előírások pontos betartásával!

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak