Minden gyermek egyéni tempóban fejlődik

A csecsemők életük első hónapjaiban számos fizikális (testi) és kognitív (megismerési) fejlődésen mennek keresztül. Ugyan bizonyos mérföldköveket meg lehet állapítani, a fejlődés üteme minden csecsemőnél más és más: egyes készségeket kortársaiknál előbb, másokat később sajátítanak el. Bár a szülőknek az esetek döntő többségében nincs okuk az aggodalomra, bizonyos tevékenységekkel, interaktív játékokkal támogathatják gyermekük fejlődését.

A babák egyhónapos korukra már felfigyelnek az éles hangokra, látásuk is fejlődik, az élénk színű tárgyakat hosszabban szemlélik. Kéthónapos korra megerősödik a nyakuk, és meg tudják tartani a fejüket. Ahhoz, hogy a csecsemőknek megerősödjön a nyakuk elengedhetetlen, hogy hason is feküdjenek. Amennyiben a szülők felügyelet mellett hasra teszik gyermeküket, segíthetik a nyaki izmok erősödését. Ebben a korban elősegíti a fejlődést, ha a napi rutin tevékenységek közben beszél vagy énekel gyermekéhez, illetve, ha figyelemfelkeltő színes játékokat, képeket helyez el a környezetében.

3-4 hónapos korban a csecsemők már képesek a szemükkel mozgó tárgyakat is követni, valamint egy vagy két kézzel meg is tudják fogni azokat. A nyaki izmok tovább erősödnek, elkezdenek saját maguktól hasról-hátra fordulni. A babák ekkorra már hosszabb ideig szemkontaktust is tartanak, és érdeklődéssel figyelik a különböző arckifejezéseket, valamint ráébrednek arra is, hogy sírással vagy nevetéssel magukra tudják vonni a figyelmet. Segítheti a fejlődést, ha gyermeke kezébe csörgőt vagy egyéb játékot ad és ösztönzi, hogy tartsa meg, illetve rázza azt. Beszéljen a csöppséghez egyre többet, szórakoztassa őt arcjátékával!

6-9 hónapos korban az ülés már szinte segítség nélkül vagy teljesen önállóan is mehet, a csecsemők egyre magabiztosabban tartják a tárgyakat és egyik kézből másikba is átadhatják azokat. Már nemcsak hasról hátra, de hátról hasra is tudnak helyezkedni, a gügyögésnél összetettebb hangokat is képesek kiadni, valamint hangokat is utánoznak. A csecsemők látási képessége fél éves korukra már sokat javul. Ebben a korban az apróságok már szívesen játszanak mozgó, zenélő játékokkal. Énekeljen és meséljen gyermekének sokat, keltse fel érdeklődését hangjával, ezáltal is ösztönözve nyelvi fejlődését.

Mit nem ajánlott?

Ne tegyen túlságosan sok plüssállatot és takarót az ágyba! A telepakolt ágy a bölcsőhalál rizikótényezői közé tartozik.

Ne ültesse a gyermeket, amikor még nem ül fel magától, mert terheli a gerincét.

Szakemberek határozottan ellenzik a bébi komp használatát is.

Gügyögés helyett érthetően, saját hangján beszéljen a gyermekhez a napi ellátása során is, ez által segíti a nyelvi fejlődését.

Ne ültessen csecsemőt a tévé elé. A beszédhibák elképesztő mértékű elszaporodásához többek közt az is vezetett, hogy a gyermekek nem a gondozóik arcáról "olvasva" tanulják meg a hangok képzését.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak