A hamisított gyógyszerek veszélyei

Tény, hogy a bizonytalan eredetű, illegális forrásból származó gyógyszerek évente körülbelül százezer ember halálát okozzák világszerte, éppen ezért hazai és nemzetközi szinten is egyre nagyobb összefogásra, ellenőrzésekre, tájékoztató kampányokra van szükség. Az Európai Bizottság adatai szerint az elmúlt öt évben közel nyolcszorosára nőtt az Unió határain lefoglalt hamis gyógyszerek aránya. Tudta, hogy a hamisított gyógyszereket például fürdőszobában, garázsban, melléképületekben, sufniban, de van, hogy betonkeverőben is készítik? Így nem csak összetételükkel, de a készítés körülményeivel is hozzájárulhatnak súlyos egészségkárosodáshoz! És azt gondolta volna, hogy egy korábbi hazai felmérésből kiderült, hogy 2012-ben 330 000 ember vett bizonytalan forrásból gyógyszert?

Elsősorban a szegényebb országok lakói veszélyeztetettek, mert nekik nem telik a legális, drágább készítményekre, ezért megveszik az olcsóbb, illegális készítményeket, amely azonban nagy veszélyeket rejthet.

A hamisított készítményeket alapvetően két csoportra lehet osztani: az egyik csoportba a természetes összetevőket tartalmazó gyógyszerhamisítványok tartoznak (ezek általában hatástalanok), a másik csoportba – ez a veszélyesebb – az eredeti gyógyszer hatóanyagát nem megfelelő arányban tartalmazóak, amelyek életveszélyes állapotot, legrosszabb esetben halált is okozhatnak!

Melyek a leggyakoribb hamisított készítmények?

A leggyakoribb hamisított készítmények a különböző fogyasztó tabletták, teljesítményfokozó és potencianövelők, fogamzásgátló tabletták, fájdalomcsillapítók, szív-és rákgyógyszerek. Egy 2010-es tanulmány szerint mintegy 77 millió európai fogyasztó kockáztatja életét azzal, hogy a legális gyógyszer-értékesítési csatornákat megkerülve vásárol gyógyhatásúnak remélt készítményeket.

A hamis gyógyszerek beszerzésének számos oka lehet. Bizonyos készítmények (potencianövelők, fájdalomcsillapítók) esetében a vásárlók gyakran titkolni akarják a szer fogyasztását. Más esetekben (pld. a rákgyógyszerek esetében) olyan készítményeket próbálnak meg az interneten beszerezni, amely az adott országban esetleg nem kapható, be van tiltva, vagy csak a helyi gyógyszerhatóság nem támogatja.

Jó, ha tudja! A hamisított gyógyszereket elsősorban interneten árulják. Hazánkban 2013. március 1. óta kizárólag olyan webpatikák üzemelhetnek, amelyek mögött tényleges üzlet és raktárkészlet áll. Az ÁNTSZ honlapján megtalálhatóak a legális internetes patikák listája.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak