Mik azok a vérzsírok?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. október 5.
A vérzsíroknak két fő fajtáját különböztethetjük meg: a koleszterint és a trigliceridet. Ezek a szervezetünk szempontjából legfontosabb vérzsírok, amelyeket rutin laborvizsgálatok alkalmával rendszeresen ellenőriznek.
Akár interneten, akár egészségügyi témában íródott cikkben, de az orvosi rendelőben is hallhatta már azt a kifejezést, hogy „vérzsírok”. Az alábbiakban megtudhatja mi a jelentősége ezeknek a laboratóriumi paramétereknek.
A vérzsíroknak két fő fajtáját különböztethetjük meg: a koleszterint és a trigliceridet. Ezek a szervezetünk szempontjából legfontosabb vérzsírok, amelyeket rutin laborvizsgálatok alkalmával rendszeresen ellenőriznek.
A zsírok a vízben nagyon rosszul oldódnak. Ugyanígy viselkedik a szervezetbe bekerülő zsír is, miután a belekből való felszívódás után a vérbe jut. Ezért van szükség az úgynevezett szállítófehérjékre, amelyek segítik szállítható formájúvá tenni a zsírokat úgy, hogy együtt, egy csomagot alkotva szállítódnak a véráramban.
A koleszterint szállító fehérjéket sűrűségük alapján különböztetik meg. A leggyakrabban előforduló szállítófehérjékkel összekapcsolódott koleszterint LDL-koleszterinnek és HDL-koleszterinnek nevezik. Az angol rövidítés jelentése a következő: a harmadik betű, vagyis az „L” a lipoprotein, azaz a szállítófehérje jelölése. A "D" (density) a sűrűséget jelenti, a szó eleji "H" és "L" betűk jelentése pedig magas (high) és alacsony (low).
A köznyelvben jó koleszterinnek nevezzük a HDL-koleszterint, és "rossz"- nak az LDL-t. Ennek oka a zsíranyagcserében betöltött szerepük. LDL-koleszterin formájában a koleszterin a májból a szövetek felé tart, ennek koleszterintartalma az érfalban le tud rakódni, amely érelmeszesedéshez, súlyosabb esetben szívinfarktushoz, agyérelzáródáshoz (más néven agyi infarktus vagy stroke) is vezethet.
A HDL-koleszterin szállítja a szövetekből (így az érfalból is) a koleszterint vissza a májba, ahol az epesav formájában távozik a szervezetből. Ez az úgynevezett "jó" koleszterin, melynek magas szintje a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával jár, hiszen ez a folyamat a koleszterin érfalban történő lerakódásával éppen ellentétes.
A trigliceridek a táplálkozás során felvett zsírok legfőbb alkotóelemei, a szervezet zsírraktárai is főként ezekből épülnek fel. A szervezetbe jutott zsírok egy része az energiaszükségletet biztosítja, egy másik része nem kerül felhasználásra és a zsírszövetben raktározódik. Normál esetben, a vérben csak minimális mennyiségű triglicerid van jelen. Érdemes tudni, hogy a trigliceridek nemcsak zsírban gazdag élelmiszerek fogyasztásával juthatnak a szervezetünkbe. Túlzott szénhidrátfogyasztás esetén az alkotóelemekből a szervezetünk triglicerideket állít elő. Megemelheti a trigliceridszintet a helytelen táplálkozás, túlsúly, valamint a cukorbetegség, alkoholfogyasztás, pajzsmirigybetegségek is.
Mi a normális vérzsírszint?
Hogy az Ön számára mely vérzsírszint a cél azt az egyéb kockázati tényezői alapján háziorvosa vagy kardiológusa határozza meg (célérték).
A helytelen életmódon kívül örökletes tényezők és az anyagcsere betegségek is hozzájárulhatnak a betegség megjelenéséhez. Bizonyos genetikai betegségek egészen extrém vérzsírszinteket is okoznak, ezekkel feltétlenül érdemes lipidambulancián jelentkezni. Ha a családjában előfordul ilyen familiáris lipidanyagcsere-betegség, kérjen laborvizsgálatot háziorvosától!
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. október 5.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak