A migrénes fejfájás fizikoterápiás kezelési lehetőségei
Cikk megjelenésének dátuma: 2025. március 10.
A migrén egy komplex neurológiai rendellenesség, melyet ismétlődő panasz jellemez és a fejfájáshoz gyakran hányinger, fény- és hangérzékenység, illetve egyéb életminőséget csökkentő panasz is társul.A hagyományos gyógyszeres kezelési megközelítések mellett a migrénes betegek jelentős hányadánál más terápiás protokollok is hozhatnak eredményt (főleg a mozgatószervrendszer statikai eltérései által okozott problémáknál). Ismerje meg a lehetséges megoldásokat Berkiné Fehér Éva gyógytornász-gerincterapeutától, az alábbi cikkből!
Mi állhat a migrén hátterében?
A migrén a központi idegrendszer túlérzékenységét és szabályozási zavarát tükrözi, amely számos agyterület és rendszer bonyolult működését foglalja magában. A hipotalamusz, a kisagy, a trigeminalis, a hormonális rendszert aktiváló szegmensek és más agyi terület idegi eltérései okozzák az elsődleges panaszokat. Ezek akár az érintett terület blokkjától függően egyensúly zavarral, pszichés terheléssel, memória problémák fokozódásának kialakulásával is járhatnak.
Kezelés szempontjából kiemelkedő fontosságú az okok feltárása és ezek
megszüntetése.
A mai kutatások szerint a migrénes betegek 90%-ánál kimutathatók
mozgásszervi diszfunkciók is.
Ezen okok minél korábbi orvoslása segíthet a tünetek enyhítésében, a
schubbok rövidítésében és akár megszüntetésében is.
A teljes test, de főleg a koponya, nyak, váll területeinek és belső képleteinek vizsgálata során gyakran találunk olyan eltéréseket, melyek e tüneteket okozzák. Itt gondolhatunk például a nyak, állkapocs képleteinek blokkjaira, testtartási rendellenességekre, pajzsmirigy érintettségre, koponya ízületek blokkolt funkciójára és a stressz okozta eltérésekre is.
Mit tehetünk a tünetek csillapodásáért, megszüntetéséért?
Visszatérő panaszok esetén érdemes megfigyelni, hogy milyen tényezők provokálják a fejfájást (pl. a menstruációs ciklus mindig azonos szakaszában történik-e a panasz, vagy időjárás változás esetén, vagy nagyobb terhelésre, illetve nehéz, zsíros ételek fogyasztása után).
Így már életmódváltással, az étkezési szokások megváltoztatásával (bizonyos
ételek étrendből való kiiktatásával, esti étkezés kihagyásával), rendszeres
sportolással és stressz csökkentéssel, önfejlesztésekkel is segíthetjük a belső
gyógyulási folyamatokat.
Az orvosi vizsgálatok során gyakran találunk strukturális eltéréseket,
melyek minél korábbi felismerése és korrekciója nagyon fontos.
Fizioterápia irányából elsősorban a tartási problémák felszámolására kell törekednünk, melyben a hétköznapi terhelésekre is gondolni kell (pl. ülő foglalkozás esetén a megfelelő ülő alkalmatosság kiválasztása és alkalmazása mellett a helyes tartás betanítása is cél, illetve kemény fizikai munkát végzők esetén a megfelelő tartással végzett emelés is).
Kiemelkedően fontos a tartóizmok célirányos tehermentesítése és stresszmentesítése (itt a test tudatos működtetése is cél – a belső stressz kiiktatásával, és a hozzá tartozó idegrendszeri blokkok felszámolásával is nagyfokú eredmények születhetnek).
Az orvosi kivizsgálás mellett a terápia során több technikát is alkalmazhatunk (fizikoterápiás eszközök, gyógynövényes pakolások, illóolajok, akupunktúrás- akupresszurás protokollok), melyek a fájdalomcsillapítás után tartalmazzák a statika tartós helyreállítását (tartásjavítás), a belső rendszerek stabilizációját (manuális kezelésekkel korrigálva a csontos, idegi és lágyrész eltéréseket helyreállítását), és a stressz csökkentést (légzéses gyakorlatok, relaxációs technikák), hormonális-, keringési és neurológiai rendszer normalizációját.
Én a terápiás szolgáltatásaim során holisztikus elvek szerint gondolkodva arra törekszem, hogy a három legfontosabb pillér (test- lélek- szellem) szerint feltérképezve a szervezetet hosszú távú stabilitást érjünk el, és a rendelői kezelések mellett olyan segítségeket is kapjon a beteg, mellyel adott esetben egyénileg, otthon is fel tudja ismerni az egyensúlyból kibillenés okát, és akár tompítani tudja a panaszait (pl. jóga, Csikung, vagus kezelések, önkezelések, akupresszurás masszázsok, relaxációs és meditációs technikák alkalmazásával).
Állapotfelmérés és kezelés igénye esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:
Berkiné Fehér Éva
gyógytornász-gerincterapeuta
manualterapeuta és
jógaoktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
telefon: +36-20-228-5560
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2025. március 10.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak