A 20 és 40 év közötti nők csaknem harmada küzd migrénes fejfájással!
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. május 3.
Az elmúlt 20 évben nőtt a migrénben szenvedők száma: az egyik legrosszabb fejfájástípus a lakosság 14 százalékát érinti, de a fiatal felnőtt és középkorú nők esetében ez az arány csaknem 30%. A migrén és más fejfájások nagy része jól kezelhető, ám vannak olyan esetek is, mikor a fejfájás komolyabb betegséget jelez. Ismerje meg a Swiss Prémium Egészségközpont cikkéből a fejfájás típusokat, hogy mit lehet tenni a fejfájás ellen és hogy mikor fontos orvoshoz fordulni.
Kiket érint a fejfájás?
A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz az orvosi segítséget kérők körében: élete során szinte mindenki találkozik vele, és a lakosság kb. fele számára visszatérő nehézséget jelent. Csupán néhány százalékra tehető azon szerencsések aránya, akiknek soha nem fáj a fejük, és az emberek több mint 90 százaléka vett már be gyógyszert fejfájás miatt. A fejfájás fiatal felnőttkorban a leggyakoribb, egy felmérés szerint a 20-40 éves nők 28 százaléka migrénes. Az életkor előre haladtával a migrén előfordulása csökken, míg az egyéb okú fejfájások aránya nő, ezért az 50 évnél idősebb, fejfájással küzdő betegeknél minden esetben ki kell zárni a szervi megbetegedéseket – hangsúlyozza dr. Ertsey Csaba egyetemi docens, a Swiss Prémium Egészségközpont neurológusa.
Fejfájás típusok
A fejfájások kivizsgálását és kezelését nehezíti, hogy igen sok betegség jár fejfájással, ezeket két nagy csoportba lehet sorolni:
- Az egyik csoportba azok a fejfájások tartoznak, amelyek valamilyen egyéb betegség, például melléküreg-gyulladás, agyvérzés, vagy agydaganat következtében alakulnak ki: ezek az ún. másodlagos fejfájások.
- A másik az úgynevezett önálló fejfájások csoportja: ilyen esetben a fájdalomérző rendszer működése változik meg, és ez vezet visszatérő fejfájásokhoz.
Az önálló fejfájások leggyakoribb képviselője a tenziós fejfájás, a második leggyakoribb a migrén. A nyomó, szorító érzéssel járó, tenziós fejfájás jellemzően enyhe vagy mérsékelt, többnyire tarkótáji fájdalommal jár. A migrén erősebb, általában féloldali, lüktető, vagy görcsös fájdalommal, jár, melyhez kellemetlen kísérő tünetek társulnak: hányinger, hányás, fény-, vagy zajérzékenység. Úgy tűnik, hogy az elmúlt években nőtt a migrénben szenvedők száma: míg két évtizeddel ezelőtt a lakosságon belül mintegy 10 százalék volt az arányuk, jelenleg már 14%. Ez a növekedés azonban részben a kifinomultabb diagnosztikai eljárásoknak is köszönhető.
Hogyan kezelhető a fejfájás?
A fejfájások kezelésének két fő lehetősége a fájdalomcsillapítás és a megelőzés. Ritkább, de erősebb fejfájás esetén elegendő a fejfájás csillapítása, míg gyakoribb panaszok esetén nagyon fontos a fejfájás megelőzésére is törekedni. A fájdalomcsillapításra a mindenki által ismert készítményeken túl migrén esetén egy speciális gyógyszercsoport, a triptánok alkalmazása célszerű. A tenziós fejfájás és a migrén megelőzésében segít a rendszeres napirend betartása. A rendszertelen étkezés, a kevés vagy nem minőségi alvás és a túl magas stressz, illetve a mozgásszegény életmód is hozzájárulhatnak gyakoribb fejfájás kialakulásához.
Tévhit, hogy szigorú diéta segítheti a tünetek enyhítését, de tény, hogy egyes élelmiszerek – például a csokoládé, szeszes italok, olajos magvak – okozhatnak fejfájást, tehát aki oki kapcsolatot talál valamilyen étel vagy ital fogyasztása és a fejfájás között, annak érdemes azt kiiktatnia az étrendjéből.
Fontos tudni, hogy a fájdalomcsillapítók gyakori szedése a migrén gyakoribbá válásához ezethet (hazánkban 200-300 ezer embernek van ún. fájdalomcsillapító-túlhasználathoz társuló fejfájása), ezért kiemelten fontos, hogy a gyakoribb migrénben szenvedők idejében eljussanak fejfájás-ambulanciákra, ahol megfelelő képzettségű szakemberektől kaphatnak segítséget.
Mikor fontos orvoshoz fordulni?
Bár a fejfájás a legtöbb esetben kellemetlen, de veszélytelen jelenség, súlyos betegség hírnöke is lehet. Orvoshoz fordulni akkor kell vele, ha újkeletű tünetként vagy a korábbinál többször jelentkezik, vagy ha olyan erős, hogy szinte semmilyen tevékenységet nem tud végezni az érintett.
Azonnali, akár sürgősségi beavatkozást is igényelhet a hirtelen fellépő, rendkívül erős, ütésszerű tarkótáji fejfájás, vagy az, ha a fájdalomhoz egyéb aggasztó jelenség, például féloldali gyengeség, beszédzavar¸ látászavar, vagy eszméletvesztés társul. Ha nem áll fenn sürgős beavatkozást igénylő panasz, akkor a fejfájás kivizsgálását a neurológus, illetve a speciális jártasságú szakembereket foglalkoztató fejfájás-ambulancia segítségével érdemes elvégeztetni.
Ha gyakran küzd fejfájással, keresse fel a Swiss Prémium Egészségközpont fejfájás specialistáját, Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. Habil neurológus szakorvost, Budapesten a XI., XII. és XIII. kerületben!
Online foglalás esetén kedvezményt biztosítanak!
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. május 3.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak