Mi a Fabry-kór?

A bejegyzésben egy igen ritka betegséget, a Fabry-kórt ismertetjük, amely Magyarországon mindösszesen körülbelül 50-100 főt érint.

A Fabry-kór egy öröklődő, genetikai betegség. A Fabry-kórt okozó hibás gén az X kromoszómához kapcsolódik, így egyaránt érintheti a nőket (XX kromoszóma) és a férfiakat (XY kromoszóma), bár a betegek zöme férfi. A hibás gén miatt egy, a lipidek egy csoportjának lebontásában részt vevő fontos enzim (alfa-GLAf) teljes mértékben hiányzik, vagy nem megfelelő mennyiségben van jelen. Az enzim hiányában a szervezet nem képes lebontani a glycosphingolipideknek nevezett zsírokat, főként a GL-3-at, így az felhalmozódik az erek falában és a szervek simaizomzatában és ott károsodásokat okoz. Az idő előrehaladtával egyre több GL-3 rakódik le az erek falában, így a tünetek folyamatosan rosszabbodnak.

Mivel a férfiak csak egy darab X kromoszómával rendelkeznek, náluk a betegség sokszor korai életkorban és súlyosabb formában jelentkezik. Ezzel szemben a nőknél általában csak az egyik x kromoszóma érintett, így az ő esetükben a betegség gyakran későbbi életkorban ad tüneteket, és sokszor enyhébb lefolyást mutat, ezért feltételezések szerint sok esetben diagnosztizálatlan is marad.

A Fabry-kór tünetei széles skálán terjednek, azonban nem mindegyik fordul elő minden betegnél. Sok beteg először a súlyos fáradtság miatt kerül orvoshoz, fájdalom is jelentkezhet főként a kéz- és lábfejben. Az acroparesthesiának nevezett zsibbadással, fonákérzéssel járó fájdalom jellegzetessége, hogy a kéz és láb égő érzése fokozódhat a testmozgás és meleg hatására.  A betegség egyik legfeltűnőbb jele az általában serdülőkorban jelentkező apró, lilás kiütések (angiokeratómák). A tünetek között szerepel ezeken túl például a szaruhártyán megjelenő csillagszerű folt (szaruhártyahomály) és az emésztőrendszeri problémák. A betegség fülzúgással és hallásvesztéssel is járhat. A GL-3 lerakódás miatt idővel beszűkülnek az erek, így létfontosságú szervek (vese, szív, központi idegrendszer) károsodnak, megnövekedik például a szívroham, a veseelégtelenség, és a stroke kockázata. A veseelégtelenség következtében a betegek egy része művesekezelésre és vese-transzplantációra szorul.

A Fabry-kór tünetei sokszor már kora gyermekkorban észlelhetőek, azonban a betegség ritka előfordulása miatt gyakran csak hosszú idő múltán ismerik fel.  Ha a Fabry-kór jeleit és tüneteit idejében felfedezik, az orvosok sikeresebben tudják kezelni, ami javítja az életminőséget. A betegség terápiája a tünetek kezelése mellett a hiányzó enzim pótlásából áll, amelyet a betegek általában kéthetente infúzió útján kapnak meg. Az enzimpótlással lassítható a betegség természetes lefolyása és növelhető a betegek élettartama.

Jelenleg is számos kutató dolgozik világszerte a lipidtárolási betegségek, köztük a Fabry betegség még hatékonyabb kezelésének és megelőzési lehetőségeinek kidolgozásán.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak