Táplálék-allergia vagy intolerancia? A kettő nem ugyanaz!

Gyakran összekeverik e két betegséget, ám fontos különbséget tenni közöttük. Az allergia és az intolerancia eltérő tünetekkel, eltérő időpontban jelentkezik, így természetesen más-más kezelést és védekezést kívánnak. Ha szeretné megtudni, fennáll-e Önnél valamelyik állapot, vegyen részt laktóz terhelés vizsgálaton. A táplálék-allergia és az intolerancia jellemzőiről és eltéréseiről cikkünkben tájékozódhat.

Ha valaki egy étel elfogyasztása után kellemetlenségeket tapasztal, azt gondolja, allergiás az adott élelmiszerre. A tünetet azonban más is okozhatja. Összegyűjtöttük, miről ismerhető fel az ételallergia és miről az ételintolerancia:

Ételintolerancia:

  • a tünetek a problémát kiváltó élelmiszer elfogyasztásához képest később jelentkeznek
  • a tünetek erőssége függ az elfogyasztott élelmiszer mennyiségétől (kevesebbet fogyasztva a kiváltó ételből akár észrevétlenek is maradhatnak)
  • az érintett terület tekintetében: az intolerancia emésztőszervi rendellenesség
  • gyakoribb, a népesség kb. 15–30 százaléka szenved az ételintolerancia okozta tünetekben

Az étel intolerancia tünetei lehetnek gyerekek esetében: tanulási nehézség, hiperaktivitás, ekcéma és hasi fájdalmak. Míg a felnőtteknél gyakran előforduló tünet a depresszió, szorongás, elhízás, jelentkezhetnek bőrproblémák és emésztési zavarok is. Viszont bármely életkorban előforduló tünet lehet az émelygés, felfúvódás és hasmenés. Fontos tudni, hogy az ételallergiával ellentétben az étel intolerancia tünetei nagyon változatosak lehetnek, és sokkal lassabban is jelentkeznek!

Ételallergia:

  • közvetlenül az – akár falatnyi, jelentéktelen mennyiségű – étel elfogyasztása után is produkálhatja a tüneteket
  • érintett terület tekintetében: az immunrendszer problémájára vezethető vissza
  • tünetei hirtelen alakulnak ki: leggyakrabban csalánkiütés, viszketés, vizenyő jelentkezik, súlyos esetben akár gégevizenyőt, életveszélyes állapotot is előidézhet
  • a lakosság 2–5 százalékát érinti

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója: a szervezet védelmi rendszere tévesen kártékonynak, ártalmasnak ítél meg egy a szervezetbe kerülő, vagy azzal érintkezésbe lépő részecskét, és a hízósejtek és IgE antitestek mozgósításával védekező reakcióba kezd.

A tej, ami kiválthat allergiát és intoleranciát is

Az egyik leggyakoribb intoleranciát, illetve allergiát kiváltó táplálék az – egyébként igen értékes, vitaminokban és kalciumban gazdag – tej. A sokszor leegyszerűsítve csak tejérzékenységként emlegetett betegség lehet laktózintolerancia, de lehet tejallergia is.

Laktózintolerancia esetében nem képes a szervezet a laktóz – vagyis a tejcukor – lebontására, mert hiányzik belőle – vagy nem kellő mennyiségben van jelen – az az enzim, ami az emésztéshez szükséges. Ilyenkor emésztetlenül (eredeti állapotában) halad végig az emésztőcsatornán a tejcukor, kellemetlen hasi tüneteket, hasmenést okozva. A tünetek – az elfogyasztott tej mennyiségétől függően – egészen enyhék is maradhatnak, és nagyobb mennyiség esetén is csak később jelentkeznek. Jó hír a laktózintoleranciában érintetteknek, hogy nem kell teljesen lemondaniuk a tejtermékekről, hiszen fogyaszthatnak erjesztett készítményeket (például joghurtot, sajtot), a laktóz emésztéséhez hiányzó enzimet pedig gyógyszerrel is pótolhatják. Aki viszont tejallergiában szenved, annál egyetlen korty tej elfogyasztását követően szinte azonnal jelentkeznek a tünetek, amelyet egy, a tejben található fehérje vált ki. Tejallergia esetében az immunrendszer a tejben lévő kazeint kártékony elemnek érzékeli ugyanis, és támadásba lép ellene.

További érintett élelmiszerekről és a lehetséges megoldásokról a Budai Egészségközpont honlapján tájékozódhat.

A legjobb megoldás természetesen az, ha orvoshoz fordul, így a megfelelő vizsgálatok és tesztek segítségével gyorsan kiderül, mi okozza a problémát.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak