Mitől függ testünk rugalmassága, fittsége? Hogyan maradhatunk fiatalosak?

A megoldás a kötőszöveteknél keresendő. Ismerje meg, miért van jelentős szerepe a kötőszövet rétegnek, és hogy mi mindent tehet érte!

Egészség kívül és belül

Vajon miért látszik valaki idősebbnek vagy fiatalabbnak a kronológiai életkoránál? Hiába is próbálkozik bárki művi úton, botoxos vagy egyéb korrekciós műtétekkel megfiatalodni, ettől még nem tudja újjávarázsolni a testet, akár rossz fizikai és lelkiállapotát tükröző, hajlott testtartását, merev, feszes izomzatát.

A vázrendszer normál funkciója nemcsak  gerinc és izomrendszer működését befolyásolja, hanem a csigolyákhoz tartozó területek, szegmensek és a belső szervek, meridiánok energia ellátottságát is.

A keleti diagnosztika szerint a szervezet egészsége, fizikai állapota közvetlenül összefügg az elme egészségével és az illető pszichológiai állapotával. Ennek bizonyítéka, amikor azt tapasztaljuk egy lazító, energetizáló, fájdalomcsillapító kezelés után, hogy egy régóta panaszokkal küzdő ember mogorván, morcosan, hitetlenül érkezik a kezelésre, és mosolygósan, beszédesen, az újra lehetőségekre nyitottan távozik.

A kötőszövet kulcsszerepe

A helyes testtartást, a rugalmas, kecses mozgást a szervezet stabilitását fenntartó csontos, izmos, kötőszövetes rendszer biztosítja. A test 80%- át felépítő kötőszövetes réteg (fascia) jelentős szerepet tölt be a szervezetben. A kötőszövetek részt vesznek a szervek, szervrendszerek megtámasztásában, felfüggesztésében, védelmében, energiaellátottságában és rugalmasságukkal biztosítják a ruganyos, gördülékeny mozgást.

Az elmúlt pár évben számos fasciával kapcsolatos vizsgálatot, kísérletet végeztek, mely kutatás eredményei jelentősen megváltoztatták az emberi test működéséről, mozgásáról alkotott képünket és ezzel forradalmasították a fájdalom és sportrehabilitációt (és az edzésprogramokat is).

A fascia kollagén, elasztin és hialuronsav tartalma biztosítja a szövet stabilitását, rugalmasságát és vízmegkötő képességét. A szövet normál mozgása, megnyúlása, rugalmassága, tágulása szükséges a funkciók megtartásához (szöveti légzés, szerv-szervrendszeri funkciók, idegrendszer-izomrendszer normál kapcsolata).

Ma már tudjuk, hogy a mozdulatok kecsességét, eleganciáját, gördülékenységét a kötőszövet állapota határozza meg, mely szövet például kocogás során a megnyúlás és összehúzódás fázisainak ismétlődésével energiát termelve segíti a következő mozgásfázist, és ezzel biztosítja az erőlködés nélküli szabad mozgást (mely kihat a szervrendszerek működésére, hormontermelésre, idegi funkciókra is).

Mit tehet kötőszövetéért?

Kötőszövetünk normál funkciójának (és rugalmasságunk, fittségünk) megtartása, normalizálása érdekében több mindent is tehetünk:

  • Az izomedzés mellett erősítsük meg ezeket a szöveteket is (fascia edzése, pl. SMR henger használatával),
  • Igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot (figyelve az ásványianyag és vitamin bevitelre),
  • Sérülés, műtét esetén a fascia réteg kezelésével és edzésével gyorsítható a gyógyulás és megszüntethető a letapadás, hosszútávon gördülékenyebbé tehető a mozgás (kevesebb a másodlagos sérülés, pl. boka szalagsérülés után),
  • Sportolás esetén figyeljen a bemelegítés-edzés-nyújtás arányára és megtartására (a túlerőltetés és a nyújtás hiánya is okozhat merevséget),
  • Vissza-visszatérő fájdalmak esetén keressen szakembert, aki e területek kezelésével foglalkozik (a mai tudomány állása szerint például a sérves, vagy sérülések, műtétek utáni panaszok esetén e szövetek kezelése nélkül újra vissza-visszatérhetnek a fájdalmak, hiszen e tünetek akár 80%-át a következményes panaszok okozzák, pl. lerakódás miatti funkcióvesztés, rövidülés),
  • Szülés előtti és utáni tornával megelőzhető, kezelhető a has és a testsúly többletből adódó kötőszövet túlnyúlása (striák),
  • Fogyókúra az előzőekben leírt okok miatt, mozgás és tartáskorrekcióval, tudatos gyakorlással együtt hatásos (az idegrendszeri rossz beidegzések oldását segíthetjük a többszöri pozitív irányt megerősítő ismétlésekkel),
  • Figyeljen a testsúlyra (a has növekedése, a zsírtöbblet kialakulása akadályozza a szöveti mozgást, vízmegkötést, és a szervezetre is nagyobb terhet ró, mely blokkolt mozgást, rossz testtartást, rossz szöveti-szervrendszeri funkciókat, a test központi részének terhelését és energiaáramlási nehézségeket is okozhat).
  • A fizikai elváltozások lelki terhekkel járnak, melyek korrigálásával nő a jókedv, a teherbíróképesség, segítve az önértékelést (és pozitív testkép kialakítást is).

Kihez fordulhat segítségért?

Ha szeretne ehhez segítséget kapni, vagy állapotfelmérésre, kezelésre jelentkezne, akkor keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:

Berkiné Fehér Éva

fizioterapeuta-gerinc és manuálterapeuta

jóga oktató

honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu

e-mail: b.feher.eva@gmail.com

telefon: +36-20-228-5560

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak