Inkontinencia

Az inkontinencia sok ember mindennapjait nehezíti meg. A kellemetlen tünetek miatt idővel szégyenérzet is kialakul, és az érintettek nem kérnek segítséget. Kezelés nélkül az inkontinencia azonban a legritkább esetben javul. Az idő előrehaladtával az állapot egyre romlik, és a mindennapok még nehezebbé válnak. Szolgáltató partnerünk, a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ alábbi cikkéből megismerheti az inkontinencia fajtáit, kialakulásuk lehetséges okait és kezelési lehetőségeit.

Mi is az inkontinencia?

Az inkontinencia a vizelet, vagy a széklet és a gázok visszatartási képességének részleges, vagy teljes hiányát jelenti, így létezik vizelet inkontinencia és széklet inkontinencia egyaránt. Általában az idősebb korosztályt érinti, de kialakulhat fiatalabb korban is, különösképpen a hüvelyi úton szülő nők esetében, vagy különféle műtétek utáni szövődményként.

Vizelet inkontinencia

A vizelet visszatartásában a húgycső és a húgyhólyag között található záróizom, valamint a gátizom játszik szerepet. Amennyiben az izmok meggyengülnek, vagy az érző idegek funkciója nem megfelelő, vizeletszivárgás, azaz vizelet inkontinencia alakul ki.

A vizelet inkontinenciának négy fajtája van:

  • A stressz inkontinencia, amikor valamilyen terhelés (fizikai vagy lelki) esetén szivárog a vizelet.
  • A késztetéses inkontinencia, mely nagyon erős vizelési ingerrel jár, amelyet nem tud visszatartani a beteg. Sokszor ez a két probléma együtt, keverten fordul elő.
  • A harmadik fajta a túlfolyásos inkontinencia, amikor a húgyhólyag nem ürül ki megfelelően, és a fennmaradó vizelet mennyiség csepegve távozik.
  • És végül a reflex inkontinenciánál idegrendszeri problémák miatt szivárog a vizelet.

Széklet inkontinencia

A gázok és a széklet visszatartásáért a végbél záróizmai, a medencefenék izmai, a gátizomzat, valamint az aranyeres párnák felelnek. Amikor a széklet visszatartásért felelős izmok, vagy a székelési érzetért felelős idegek nem működnek megfelelően, vagy sérülnek, széklet inkontinencia jön létre.

Két fajtája van:

  • A késztetéses,
  • és a passzív inkontinencia.

A késztetéses inkontinencia esetén a beteg érzi, hogy székelnie kell, de csak nagyon rövid ideig tudja visszatartani, szinte azonnal ürítenie kell.

A passzív inkontinencia esetében nem érzi, hogy el kellene mennie üríteni, székletcsorgás következik be, mely szennyezi a fehérneműt, vagy minden előjel nélkül távozik a széklet.

Inkontinencia okai

Az inkontinencia okai, legyen szó akár széklet vagy vizelet visszatartási nehézségről lényegében megegyeznek. A kialakulásuk hátterében a legtöbb esetben a záróizmok, illetve a gátizomzat gyengesége, hibás működése áll. Sokszor alakul ki a probléma gyulladás vagy menopauza idején, amikor a hormonális változások miatt a kötőszövetek meggyengülnek, valamint az esetleges korábbi sérülések hatása is jobban megmutatkozik a változó kor idején.

Nagyon sok esetben az izomgyengeség hátterében valamilyen sérülés áll. Igen gyakori a szülés vagy nőgyógyászati műtétek után kialakuló, átmeneti javulást követően fokozódó inkontinencia. Gyakran lép fel a probléma még végbél és kismedencei műtétek után is, de okozhatják különféle neurológiai, proktológiai vagy urológiai betegségek is, férfiak esetében a leggyakrabban a prosztata betegségek és műtétek.

Inkontinencia kezelése

Az inkontinenciát számos probléma okozhatja, így meg kell találni a kiváltó okot. Az inkontinencia kiváltó okának felderítésére az egyik leghatékonyabb mód a komplex kismedencei vizsgálat, amely során átfogó kép kapható a kismedence állapotáról, az izmok, az idegek és a szervek működéséről. A kivizsgálás során szakorvosi vizsgálat, ultrahangos vizsgálat, valamint a záróizmok, a gát- és kismedencei izmok működésének megismerése érdekében biofeedback vezérelt EMG vizsgálat történik.

Amennyiben betegség áll a hátterében, meg kell szüntetni. Ha az izmok gyengeségéből, sérüléséből alakult ki a probléma, meg lehet erősíteni azokat, kijavítani a hibás működést. Helyreállító műtéti kezelésre csak legvégső esetben kerül sor, amennyiben a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt.

Biofeedback vezérelt kismedencei rehabilitációs program

A biofeedback vezérelt kismedencei rehabilitációs program az egyik leghatékonyabb mód a kismedencei, gáti- és végbél problémák kezelésére. A program teljességgel fájdalommentes, részben számítógépvezérelt, személyre szabott és jóval hatékonyabb a hagyományos tornáknál. A kezelés során érzékelőket helyeznek el a szükséges területekre, mely igen hasonló az EKG-hoz. A felhelyezett érzékelők segítségével, a kapott visszajelzések alapján a megfelelő izomműködés könnyebben és gyorsabban elsajátítható, így az izomzat erősíthető, az inkontinencia megszüntethető.

A kismedencei rehabilitációs tréningről bővebben itt olvashat: Biofeedback vezérelt kismedencei rehabilitációs tréning.

Az inkontinenciával nem kell együtt élni, szinte minden esetben kezelhető a probléma. Ha az inkontinencia jeleit tapasztalja, ne várjon a további rosszabbodásig, kérjen időben segítséget! A Bánfalvi Aranyér Központban komplex megoldást nyújtanak az inkontinencia kezelésében, legyen szó akár széklet vagy vizelet tartási nehézségekről.

Bővebb információért, vagy időpont foglalásért kattintson ide.

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak