Miért fontos az egyenes testtartás? Mi okozhatja a szédülést, fejfájást?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. március 18.
Berkiné Fehér Éva partnerünk korábbi cikkeihez kapcsolódva a helyes testtartást szeretné kiemelni, annak mostanság sűrűn előforduló okait szeretné egy kicsit körbejárni legújabb írásában, mely elsősorban a felső gerincszakaszon és a hozzá tartozó területeken okoz panaszokat. Milyen okok állhatnak a nyaki fájdalmak és a szédülés hátterében? És mi nyújthat megoldást? Éva szerint a terápiák során megoldásként a gyökeret megtalálva, távolabbi láncolatok oldásával, idegpályák felszabadításával érhetünk el tartós eredményt. Ismerje meg a részleteket a cikkből!
Okok és okozatok
A nyaki fájdalmak, szédüléssel járó elváltozások nagy része a helytelen testtartásból és kezeletlen stresszreakciókból adódó lelki és fizikai blokkok következménye. A fej 8-9 kg-os súlyát akkor tudjuk panaszok nélkül hordozni, ha optimális a testtartásunk az ülés, állás, fekvés és a sportmozgások kivitelezése során.
A nyak előre helyezett tartása és az ehhez kapcsolódó nyak-hátizmok feszülése és állandó feszes állapotban tartása nagy terhet ró a csigolyákra és a hozzá tartozó idegekre, erekre, lágyrészekre.
A test hátsó vonalán húzódó kötőszövetes rendszer állandó tónusa, fáradása és a vele párban dolgozó elülső területek kompenzációja strukturális elváltozások előidézője lehet.
Az állkapocsízület és a fül között elhelyezkedő összeköttetések és izmos kapcsolatok egymásra, csigolyára gyakorolt hatása eredményezheti eltérés esetén az egyensúlyvesztéssel, fülzúgással, sípolással járó tünetek akár hosszantartó, vissza-visszatérő megjelenését.
A tünetek hátterében gyakran nem találnak vírusos eredetet, de a mechanikai elváltozások miatt kialakult gyulladásszerű panaszok nem megfelelő kezelése és jelenléte megkeserítheti a páciensek mindennapjait.
A középfülben lévő egyensúlyért és nyomáskiegyenlítésért felelős szervek és állkapocsízületi területek együttes mozgásának fáradásos nehézségei is okozhatnak szédülést és tompa fájdalmakat.
A koponyát alkotó csontok, ízületek (felnőttként 22-23) harmonikus mozgása segíti a koponyában lévő hormonális központok aktivitását és a gerincvelői pumpafolyamatokat is. E csontok, ízületek feszülése az egész testre hatással van.
A régóta fennálló tünetek hátterében gyakran találunk csontos, strukturális (pl. gerincsérv, gyulladások, csigolyakopások, alsóbb szakaszon lévő), vagy akár a kormányzó és befogadó meridián blokkjai miatti szervi (pl. pajzsmirigy, máj, hallás, látás, kar fájdalmak), és keringési elakadásokat is.
Hogyan tudjuk segíteni e területek tehermentesítését?
Elsődlegesen nagyon fontos minden testhelyzetben a helyes testtartás kialakítása, melyet célirányos gyakorlatokkal, erősítésekkel és tudatos gyakorlással érhetünk el.
Vírusos fertőzések és fogászati beavatkozások után jelentkező panaszok esetén érdemes szakember segítségét igénybe venni (pl. manualterapeuta, FDM, oszteopátiás kezelések), aki a fej-nyak-váll, illetve a törzs egyéb részén kialakult láncolatok blokkjait oldva segíti a rendszer harmonizálását.
(A tartós eredmény érdekében én a kezeléseimet a fájdalom blokkok tudatos oldását segítő mentális gyakorlatokkal szoktam kiegészíteni.)
Szervi problémák és stressz esetén a visceralis terápiák is hozhatnak eredményt – itt a szimpatikus paraszimpatikus idegrendszer harmonizálásával a kiegyenlítést, a szervek tehermentesítését és a fájdalom oldását is segítjük.
Számos probléma hátterében folyadék-, ásványianyag-hiányt és alvási nehezítettséget találunk, ami akár máj, bélrendszeri és egyéb szervi problémákat is okozhat.
Az optimális testtartás kialakítását nemcsak a megfelelő irodai szék-asztal és megfelelő sarokmagasságú, minőségű cipő kiválasztásával segíthetjük, hanem az éjszakai pihenést és feltöltődést biztosító ágymatrac és párna használatával is, hiszen bármely tartós, rossz pozíció feszülést, nehézséget okozhat.
Állapotfelmérés, konzultáció, kezelés igénye esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:
Berkiné Fehér Éva
Gyógytornász-gerincterapeuta
Manualterapeuta és jógaoktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
e-mail: b.feher.eva@gmail.com
telefon: +36-20-228-5560
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. március 18.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak