Egészségesebbek a light üdítők?

Kutatási eredmények bizonyítják, hogy nem csupán a cukrozott üdítőitalok, hanem az édesítőszert tartalmazó termékek fogyasztása is jelentősen magasabb kockázatot jelentett metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás és szívkoszorúér-betegség kialakulására.

Egy vizsgálatban, túlsúlyos személyek 6 hónapon keresztül vagy mesterséges édesítőszereket tartalmazó üdítőket vagy vizet fogyasztottak a cukrozott üdítők helyett. A kutatók azt tapasztalták, hogy bár mindkét csoportban statisztikailag jelentős mértékben csökkent a résztvevők testsúlya és vérnyomása, a vércukor szintje csak a vízre váltóknál csökkent, a „light” termékeket fogyasztóké nem.

Mi lehet ennek az oka?

Bár az eddigi vizsgálatokban nem igazán tudták igazolni, hogy a mesterséges édesítőszerek befolyásolják a szervezet inzulintermelését és egyéb, a cukorháztartást befolyásoló hormonjainak szintjét, a következő érdekes dolog derült ki: a vékonybélben is találhatók úgynevezett "édes íz receptorok", melyek függetlenül attól, hogy cukrot vagy más édesítőszert érzékelnek, növelik a cukorszállító molekulák számát a bélfalban, így lehetővé teszik, hogy még több cukor szívódjon fel. Ezzel szemben más vizsgálatok ellentmondanak ennek a feltételezésnek.

Mi tehát a tanulság?

Az egymásnak ellentmondó elméletek ellenére is világos, hogy attól, hogy nem fogyasztunk cukrozott üdítőitalokat, az édesítőszert tartalmazó termékek fogyasztása is jelentősen magasabb metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás és szívkoszorúér-betegség kockázattal jár együtt.

A megfigyelt együttes előfordulás azonban nem biztos, hogy ok-okozati összefüggést takar, hiszen alapvetően a túlsúlyos vagy hízásra és az említett betegségekre egyébként is hajlamos emberek választják a light termékeket. Így akár fordított okság is fennállhat, bár ezidáig ezt sem sikerült egyértelműen bizonyítani.

A helyzetet tovább bonyolítja, az ún. „megengedés” jelensége. Ez pedig nem más, mint hogy a cukormentes termékeket fogyasztók hajlamosak többet enni arra hivatkozva, hogy az innivalójuk úgyis kalóriamentes. Ez nem ritkán azt jelenti, hogy ha 150 kalóriát megspórolnak egy 3 dl-es üdítőn, megengedik maguknak, hogy sült krumplit is egyenek, ami kb. 500 extra kalória bevitelét jelenti.

Ha ön túlsúlyos vagy cukorbeteg, szomjoltásra válasszon inkább vizet. Emellett ajánlott, hogy hetente legalább 3-szor iktasson be egy 30 perces mozgást, valamint a napi 2-szeri, 3-szori étkezést cserélje fel 4-5 kisebb étkezésre.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak