Édesítőszer vagy cukorpótló?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. december 1.
Talán Ön is azok közé tartozik, akik fogyókúra vagy cukorbetegség miatt az édes ízt mesterséges édesítőszerrel pótolják. Léteznek édesítőszerek és cukorpótlók is erre a célra. Lássuk, milyen jellemzőik vannak!
Az édesítőszerek csoportjába tartozik a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K, melyek por, tabletta vagy folyékony állapotban vásárolhatók meg. Ezek az édesítőszerek a szervezet számára nem szolgáltatnak energiát, a vércukorszintet nem emelik meg, így cukorbetegségben és fogyókúrában is alkalmazhatók. A rendszeres cukorfogyasztással ellentétben használatuk nem járul hozzá a fogszuvasodáshoz.
Az édesítőszerek nemcsak ipari, hanem otthoni felhasználásra, sütéshez, főzéshez is elérhetők. Ilyenkor az arányokra kell ügyelni, jóval édesebbek a cukornál, ezért kisebb mennyiség is elegendő belőlük.
A mesterséges édesítőszerek számos élelmiszerben (üdítőitalok, cukorkák, lekvárok, tejtermékek) megtalálhatók. A termékeken gyakran olvasható a „Cukormentes” vagy angolul „Sugar free” illetve „Diet” vagy "light" felirat. Ilyenkor is érdemes a termék címkéjén tájékozódni, hogy valóban cukormentes-e az adott készítmény.
A mesterséges édesítőszerek mellett említést kell tenni az úgynevezett cukorpótlókról. Ezen anyagok energiaértéke azonos a cukoréval, de előnyük, hogy a répacukornál kisebb mértékben és elhúzódóbban emelik a vércukorszintet.
A cukoréval egyenlő energiatartalom miatt csak normál testtömegű személyeknek javasolt a fogyasztásuk, nekik is csak kis mennyiségben. Nem túlsúlyos cukorbetegek számára fogyasztásuk úgy megengedett, hogy a cukorpótlók szénhidráttartalmát beszámítják a kezelőorvos és/vagy dietetikus által előírt napi szénhidrátmennyiségbe.
Leggyakoribb cukorpótló a fruktóz, vagy gyümölcscukor. Szénhidráttartalma ugyan akkora, mint a répacukoré, de valamennyivel lassabban szívódik fel.
Méz: Kalóriamennyiségét tekintve, majdnem egyenértékű a cukorral, mégis előnyösebb a használata a mindennapokban, mivel a mézben megtalálhatóak a szervezet számára fontos nyomelemek, mint például a kalcium, foszfor, magnézium. A vitaminok közül pedig a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C-, A- és E-vitaminok. Cukorbetegeknek a méz is tiltólistán szerepel.
Stevia: Az édesítőt a Stevia rebaudiana nevű növény leveleiből vonják ki. Elterjedése a II. világháború cukorhiányának köszönhető.
Xylitol: Nagy mennyiségben a nyírfa rostjaiból állítják elő. Szénhidráttartalma csaknem akkora, mint a cukoré, de csupán negyede szívódik fel. Kalóriatartalma negyede a cukorénak.
Eritritol: Cukoralkohol, amit a cukor erjesztésével állítanak elő. Nem olyan édes, mint a cukor, viszont nem szívódik fel a szervezetben.
Szorbit: A kukorica-, búza- vagy burgonyakeményítő erjesztésével előállított édesítőszer szintén lassaban szívódik fel, mint a cukor. Hasmenést, haspuffadást okozhat.
Maltit: Kukoricakeményítő alapú cukorpótló, a cukoralkoholok közé tartozik. Kíméli a fogakat, nincs ismert mellékhatása, diabetikus készítményekben is alkalmazható, lassan szívódik fel.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. december 1.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak