Ebben segít a pszichoterápia

Szeretne sikeresebbé és kiegyensúlyozottabbá válni a karrierjében, a családjában vagy a társadalmi életében? A megoldás a változásban rejlik, és a pszichoterápiában. Olvassa el Lovas Zsuzsa pszichoterapeuta cikkét, melyből megtudhatja, miben és hogyan segítheti életét a pszichoterápia.

Bizonyára mindannyian utaztak már repülőgépen. Talán emlékeznek arra, mit mond a stewardess, „ha csökken a gépen az oxigénnyomás, aki kisgyerekkel utazik, előbb magára tegye fel az oxigénmaszkot”. Ez nem önzés, akkor tudunk segíteni másoknak, akkor tudunk helyt állni a magánéletben és a munkahelyen, ha mi magunk rendben vagyunk, ha felvesszük az „oxigénmaszkot”. Az érzelmeinkkel, félelmeinkkel, rossz gondolatainkkal való foglalkozás a lélek számára az oxigén.

Tapasztalataink szerint a jelenleg érvényes közgondolkodás a pszichológiai jelenségeket vagy a szőnyeg alá söpri, vagy a patológia körébe sorolja őket. Megszállottan szeretne hinni az optimista haladás, a pozitív gondolkodás mindenhatóságában, és nem akar tudomást venni az emberi természet árnyoldalairól. Pedig nagy szükségünk lenne, hogy az elutasítás helyett megismerjük belső világunk és cselekvéseink mozgatórugóit, kapcsolatainkat, külső és belső konfliktusainkat.

A pszichoterápia segít önmagunk és környezetünk jobb megismerésében, elmélyíti tudásunkat, ismereteinket önmagunkról, képességeinkről, kapcsolatainkról, sikereinkről és kudarcainkról.
A pszichoterápia során javul az önismeretünk, jobban megértjük személyiségünk összetevőit, határait és lehetőségeit, nagyobb betekintésünk lesz viselkedésünk mozgatórugóiba, hátterébe, helyesebben ítéljük meg ezek kapcsolatainkban játszott szerepét, hatását.

Akinek pszichés problémája van, ráolvasás és szemmel verés helyett pszichoterapeutához forduljon. Aki nem érzi jól magát a bőrében, félelmek, szorongások gyötrik, álmatlanságtól szenved, evészavarai, kapcsolati problémái vannak, alacsony az önbizalma, kedvetlen vagy motiválatlan, azoknak pszichoterápiára van szükségük.

Ki lehet pszichoterapeuta?

Hosszú út vezet a pszichoterapeutává váláshoz. És ez nem véletlen. Hiszen a pszichoterápiában maga a gyógyító a gyógyszer. Két úton válhat valaki terapeutává: orvosi vagy pszichológusi vonalon. Az orvos diplomázik, majd leteszi a pszichiáteri szakvizsgát, és második szakvizsgaként pszichoterapeuta válik belőle. A pszichológus a hároméves képzés után mesterképzést végez, majd klinikai szakpszichológusi vizsgát tesz, és ezután már csak a pszichoterapeuta szakvizsga vár rá.

Ki lehet páciens?

Bárki, aki úgy érzi, szenved a tünetétől, vagy a környezete életét nehezíti a tünete, és készen áll arra, hogy változzon, változtasson életén, sorsán. A hangsúly a változáson van. És bár a változás az élet szükséges velejárója, körülöttünk minden változik. Változik a természet, a társadalom, és biológiailag változunk mi magunk is, le kell szögeznünk, hogy a legtöbb változás mégis tiltakozást kelt bennünk. Ennek oka abban rejlik, hogy mi emberek nem szívesen változtatjuk véleményünket, álláspontunkat, elképzeléseinket, ahogy nem szívesen változtatunk barátot, társat, lakást. A változás miatt meg kell változtatnunk szokásainkat, el kell hagynunk kényelmi zónánkat, ismeretlen feladatokkal kell megbirkóznunk, sőt, néha szerzett jogainkat, privilégiumainkat is fel kell áldoznunk. Le kell mondanunk a biztonságot nyújtó ismerősség és otthonosság érzéséről. Fel kell ismernünk, és el kell fogadnunk, hogy a változás az ára annak, hogy sikeresebbé, kiegyensúlyozottabbá, tünetmentessé váljunk szakmai karrierünkben, családi, társadalmi életünkben.

Milyen lehet a pszichoterápia?

1. Pszichoterápiás tanácsadás

A pszichoterápiás tanácsadás során a tanácsadó megérti a hozzá fordulók problémáját, és segít végiggondolni a szóba jöhető megoldásokat, és azok következményeit. A tanácsadó a páciens rendelkezésére bocsátja azokat az ismereteket és lehetőségeket, amelyekre szüksége van ahhoz, hogy nehézségeit megnyugtatóan megoldja.
Időigénye: 1-5 alkalom

2. Egyéni támogató pszichoterápia

Az egyéni támogató pszichoterápiában a páciens segítséget kap ahhoz, hogy stabilitását, kiegyensúlyozottságát fenntartsa, hogy képes legyen felmerülő problémáival megbirkózni. A támogató terápia döntően a jelen élethelyzet elemzésével foglalkozik. Pszichoterapeuta és páciens közösen próbálják megérteni a kialakult helyzet összetevőit, és megkeresni azokat a momentumokat, amelyek segítségével a jövőben elkerülhetők a nem kívánt helyzetek.
Időigénye: 1-10 alkalom

3. Egyéni pszichoterápia

Lelki tünetek esetén javasolt terápiás eljárás (például szorongások, álmatlanság, fejfájás, koncentrációs problémák, feszültségérzés, pszichoszomatikus betegségek kialakulása). A személyiség mélyebb elemzésére, megértésére épül. A terápia során feltárjuk, hogy a kialakult problémáért a személyiség mely tudatos és nem tudatos részei a felelősek, és milyen változások szükségesek a páciens kiegyensúlyozottságának visszanyeréséhez. Ebben a folyamatban a múltbeli tapasztalatok, a korábbi hibás alkalmazkodások, ismétlések megértése segíti a gyógyulást.
Időigénye: 25 alkalom

4. Csoportpszichoterápia

A csoportterápia a kapcsolati kudarcok, kommunikációs zavarok, elmagányosodás, gyakori csalódások esetén javasolt terápiás forma. A csoportokban a csoporttagok hibás kötődési módjai felszínre kerülnek, és mód nyílik ezek korrigálására. Teret ad a „hogyan látom önmagam, és hogyan látnak mások” szempontjainak összevetésére.
Az önismeret egyik nehézsége az, hogy én vagyok az, akinek meg kell figyelnie önmagát. Így előfordulhat, hogy elfogult vagy túlzottan kritikus vagyok magammal, aprólékosan feltárhatok egy hibámat, vagy épp ellenkezőleg, nagyvonalúan átsiklom felette. Ezért nélkülözhetetlen az önismeret kialakításához, hogy figyeljek mások rólam alkotott véleménye. Ennek legjobb terepe a csoport.
Időigénye: 25 alkalom

Lovas Zsuzsa
pszichoterapeuta
+36 20 9719 517
lovas.zsuzsa@legeartis.hu

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak