Diabetikus vagy dietetikus?

Sokan összekeverik, vagy éppen nem ismerik e két fogalom közti különbséget és helytelenül használják a mindennapokban.
Most lássuk: dietetikus vagy diabetikus?

Dietetikus

A dietetikus egészségügyi diplomával rendelkező táplálkozástudományi szakember. Táplálkozástudományi ismeretekre alapozva állítja össze egészséges és beteg egyének élelmezését, valamint személyre szabottan segítséget nyújt a helyes táplálkozási szokások kialakításában. Akár egyetlen, dietetikus szakemberrel folytatott beszélgetéssel is nagy előrelépést tehetünk egészségünk megőrzése vagy éppen betegségünk javulása érdekében.

A dietetikus szakember segít összeállítani az egészségügyi állapotának, egyéni ízlésének és pénztárcájának megfelelő étrendet. Tanácsot ad mindenben, ami a táplálkozással kapcsolatos: a bevásárlástól kezdve egészen az ételek elkészítésének helyes módjáig. Elmondja, hogy vásárláskor mire kell figyelni a termékek kiválasztásánál, mely nyersanyagokat honnan a legjobb beszerezni.

Az első találkozáskor a dietetikus felvesz egy úgynevezett anamnézist, ami azt jelenti, hogy mindenről kikérdezi, ami az Ön egészségi állapotával és táplálkozásával kapcsolatos. A későbbiekben elkészíti a felvett adatok alapján az Ön személyre szabott étrendjét, konkrét, akár többheti étrenddel együtt. Pontosan meghatározza a kerülendő és ajánlott alapanyagok és ételek körét. Figyelemmel kíséri az egészségi állapotában bekövetkezett változásokat, és ha szükséges, a megváltozott állapothoz igazítja a diétát.

Dietetikust elsősorban kórházakban, egyes szakrendeléseken, illetve az interneten találhat.

Diabetikus

A diabetikus szó jelentése: cukorbetegeknek készült élelmiszer. Ezek a termékek általában étkezési cukor helyett mást, elsősorban mesterséges édesítőszert vagy gyümölcscukrot (fruktózt) tartalmaznak. Jellemző még, hogy az ún. glikémiás indexük alacsonyabb, mint azon termékeké, melyek nem "diabetikusak".

Mi az a glikémiás index?

A glikémiás index az egyes élelmiszereknek a szőlőcukorhoz viszonyított vércukoremelő hatását mutatja. Azok az élelmiszerek, melyek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, kevésbé emelik a vércukorszintet, azaz alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek. Ez előnyösebb a vércukorproblémákkal küzdők számára. Az élelmiszerek címkéjén feltüntetett szénhidráttartalom akár meg is egyezhet a nem diabetikus termékekével, csak éppen a lassabban vagy nem felszívódó típusba tartozik, és ettől számít diabetikusnak a termék. Cukorbetegek esetében nagyon fontos, hogy a diabetikus élelmiszerek szénhidrát mennyiségét is mindig be kell számolni a napi diétába!

Ha vásárolni megyünk, mindig érdemes szemügyre venni a csomagoláson az élelmiszerek energia (kcal) és szénhidrát tartalmát is. Sokan azt gondolják, hogy az édesítőszerrel készült diétás, diabetikus élelmiszerek energiatartalma alacsonyabb, mint hagyományos társaiké, így például fogyókúrában, nassolásképpen diabetikus termékeket fogyasztanak. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez nem feltétlenül van így, hiszen (főként a cukorpótlókkal ízesített finomságok esetén) gyakran nincs jelentős eltérés az energiatartalom tekintetében.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak