A párás lakás szervezetre gyakorolt hatása

A párás ablaküvegek és a penészfoltok nem csupán bosszantóak, de jelzik a levegő magas páratartalmát, ami egészségügyi kockázatot jelenthet. A téli időszakban a baktériumok és vírusok mellett a beltéri levegő minősége is jelentős szerepet játszik a légúti megbetegedések kialakulásában.

Atka és penész

Az otthonokban előforduló két leggyakoribb allergén a háziporatka, valamint a penészgomba. A porallergiáért a közhiedelemmel ellentétben nem maga a por, hanem a háziporatka a felelős. Az állat a magas páratartalmat kedveli, így párás környezetben jobban szaporodik. A penészgomba pedig elsősorban olyan nedves, magas páratartalmú helyeken telepedik meg, mint a fürdőszoba, konyha, pince, hideg falak, illetve a növények földje.  A lakás magas páratartalma esetén tehát az arra érzékenyeknél megnövekedhet a szénanáthás, asztmás, ekcémás tünetek valószínűsége.

Fertőzések

A nem megfelelő páratartalom a baktériumok, vírusok életképességét is befolyásolja: némely baktérium és vírus magasabb páratartalom mellett fertőzőképesebb. Általánosságban megállapítható, hogy a 40-70% közötti páratartalom csökkenti a fertőzések – így például influenza, tüdőgyulladás, kötőhártya gyulladás - kockázatát.

Mi a teendő?

Ha Ön allergiás és/vagy asztmás, akkor nem csupán a tüneteket kiváltó allergének azonosítása, a környezete megtisztítása a fontos, de a kiváltó ok, jelen esetben a magas páratartalom megszüntetése is. Lássuk, mit tehet az ideális környezet megteremtése érdekében!

  • A külső szigetelés, az új nyílászárók nem hagyják szellőzni a belső tereket, így fontos, hogy odafigyeljünk a rendszeres szellőztetésre. Szellőztessen naponta legalább 2-3 alkalommal rövid időre.
  • A belső levegő cseréjét akár a páratartalmat is érzékelő szellőzőrendszerekkel biztosíthatjuk.
  • Időközönként húzza el a falak közeléből a bútorokat, hogy a levegő ott is mozogni tudjon. Ennek hiányában a bútorok mögött a falak, illetve a bútorok hátulja is bepenészesedhet.
  • Főzés, forró fürdő után szellőztessen ki alaposan!
  • Mosás után lehetőség szerint a lakáson kívül teregesse a ruhákat! Ha ez nem lehetséges, minél többet szellőztessen, amíg a ruhák száradnak.
  • Javasolt a 19-22°C közötti hőmérséklet. Ha otthonától távol tartózkodik, akkor se hagyja, hogy a hőmérséklet 15°C alá csökkenjen.
  • Takarítás után szárítsa is meg a felületeket!
  • Ha vízszivárgást, beázást tapasztal, minél hamarabb orvosolja a problémát!

Nemcsak a magas páratartalom, de a túl száraz levegő is problémát jelenthet, a légutak kiszáradhatnak, megnövekedik a fertőzések valószínűsége és köhögés jelentkezhet, érdemes tehát a páratartalmat 40-60% között tartani.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak