A folsav szervezetünkben betöltött szerepe

A folsav, vagy más néven folát vízben oldódó vitamin, mely részt vesz a nukleinsavak és aminosavak anyagcseréjében. Többek között szükséges a vörösvértestek, vérlemezkék képződéséhez, a gyomor, bél, illetve a szájnyálkahártya épségéhez.

A növekedésben is elengedhetetlen anyag, nem véletlen, hogy várandósság alatt szükséglete megnövekszik, hiszen a növekvő magzat jelentős mennyiségben vonja el az anya szervezetétől. A várandósság első trimeszterében a fejlődő embrió gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat megfelelő mennyiségű folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul. Várandós édesanyák, illetve terhességet tervező hölgyek számára mindenképpen ajánlott a folsav pótlása.

Forrásai:

A folsav a latin „folium” szóból származik, melynek jelentése: levél. A nevéből adódóan a folsav elsődleges forrásai a leveles zöldségek, mint például a spenót vagy a saláta, de emellett megtalálható még a májban, gyümölcsökben, gombákban és hüvelyesekben is. Bizonyos zöldségekben, mint amilyen a káposzta és a saláta, 30-90 mikrogramm/100 grammnyi mennyiség található, míg például a búzacsírában akár 400 mikrogramm/100 gramm mennyiség is előfordulhat.

Néhány gyakran felhasznált élelmiszer folsavtartalma:

  • ½ csésze főtt lencse – 180 mikrogramm – a napi ajánlott mennyiség 45%-a
  • 1 csésze paradicsomlé – 48 mikrogramm – a napi ajánlott mennyiség 12%-a
  • 1 közepes narancs – 47 mikrogramm – a napi ajánlott mennyiség 12%-a

Gyakran hozzáadják egyes élelmiszerekhez, ilyenkor számos különböző elnevezésével találkozhatunk a címkén: 5-metiltetrahidrofolát, Acide Folique, Acide Ptéroylglutamique, Acido Folico, B Complex Vitamin, Complexe de Vitamines B, Dihydrofolate, Folacin, Folate, Folinic Acid, L-methylfolate, Methylfolate, Méthylfolate, Pteroylglutamic Acid, Pteroylpolyglutamate, Tetrahydrofolate, Tétrahydrofolate, Vitamin B9, Vitamine B9.

A folsav egészségmegőrzés szempontjából fontos szerepe miatt 1996-ban az Egyesült Államok Élelmezési- és Gyógyszeripari Minisztériuma elrendelte a gabonafélékből készült élelmiszerekhez a folsav hozzáadását. Magyarországon ilyen szabályozás még nincs, ezért is fontos odafigyelnünk a megfelelő mennyiség bevitelére.

A folsav napi szükséglete általában 1-3 mikrogramm/testtömegkilogramm, mely esetenként változhat, például terhesség, szoptatás esetén. Az Ön folsavszükségletét beszélje meg orvosával.

Folsav hiányában a vérsejtek minden típusának száma csökken, a vérképben abnormálisan nagy vörösvértestek jelennek meg, gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek, nyelvgyulladás lép fel. Fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek jelentkezhetnek.

Napi 1000 mikrogrammnál nagyobb mennyiség fogyasztása nem ajánlott, mert befolyásolhatja egyes gyógyszerek hatását, valamint elrejti a B-12 vitamin hiányának tüneteit.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak