A D-vitamin és a csontritkulás

A csontritkulás, vagy más néven osteoporosis (oszteoporózis), a csontrendszer egészét érintő megbetegedés, mely jelentős csontvesztéssel és a csont szilárdságának meggyengülésével jár. Az időben elkezdett terápia és életmódbeli változtatások segítségével elkerülhetővé válhatnak legkomolyabb szövődményt jelentő törések.

A nőknél háromszor gyakrabban fordul elő, ugyanis a menopauza után csökken a női nemi hormonok, köztük az ösztrogén termelődése, mely a nők esetében nélkülözhetetlen az egészséges csontozat biztosításához. Leggyakrabban ezzel, a menopauza utáni, úgynevezett posztmenopauzás csontritkulással találkozhatunk.

A D-vitamin

A D-vitamin vagy más néven kalciferol - a zsírban oldódó vitaminok családjába tartozik. Külső forrásból is pótolhatjuk, de a szervezetünk is képes előállítani. Külső forrás lehet például a halolaj, a tej- és tejtermékek, a tojás, a máj és a D-vitaminnal dúsított margarinok. A D-vitamin a nap ultraibolya sugárzásának hatására termelődik a bőrben, majd a májban és a vesében alakul biológiailag aktív hatóanyaggá.

A múltban az úgynevezett angolkórként volt ismert a D-vitamin hiány, amikor a csecsemőket nem érte elegendő napfény, és csontfejlődésük károsodott. Megdöbbentő azonban, hogy ma is előfordul a betegség, mivel a gyerekek alig töltenek időt szabad levegőn, vagy ha igen, túlságosan erős fényvédő szerekkel kenik be őket.

D-vitaminhiányos állapotban nemcsak a csontok kalcium tartalma csökken, hanem a szervezet fogékonyabbá válhat a fertőzéses betegségekre, izomgörcsök és vérnyomás ingadozás léphetnek fel, valamint hajlamosíthat cukorbetegség, egyes ráktípusok kialakulására is.

Magyarországon, nyár végén a lakosság fele, tavasz elején a nyolcvan százaléka D-vitaminhiányos. Új szakmai ajánlások szerint javasolt napi 1000-2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamin bevitele. A téli időszakban feltétlenül indokolt a pótlás, de ha nem tudunk eleget a szabadban tartózkodni, nyáron is szükség lehet rá.

Amennyiben kialakult csontritkulása van, szakorvos állapítja meg a kezelés menetét. A különféle gyógyszerek mellett várhatóan D-vitamin szedését is előírja majd.

Mit tehet a megfelelő D-vitamin szint biztosításán túl a csontok egészsége érdekében?

A megfelelő D-vitamin bevitel mellett fontos, hogy elegendő kalciumot is tartalmazzon az étrend. Tej, tejtermékek, sajtok jó kalciumforrások, de a mandulában, a brokkoliban, a szójában és a zabpehelyben is nagy mennyiségben található. A változókort követően, illetve idősebb férfiaknál szükség lehet külön pótlásra, mivel a kor előrehaladtával a szervezet egyre kevésbé hatékonyan szívja fel a kalciumot, valamint egyre nagyobb a valószínűsége a kalcium felszívódását akadályozó betegségek és gyógyszerek jelenlétének.

A csontritkulás megelőzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres testmozgás. Fontos, hogy sose feledkezzen meg a bemelegítésről, a mozgás végeztével pedig a nyújtásról. Fiatalon, illetve gyermekeknél jó, ha gondolunk arra, hogy harminc éves korig alakul ki a csúcs-csonttömeg, onnantól a csontállományból csak veszítünk. Legyen jó az alapozás!

Amennyiben nem tudja, hogy egészségi állapota mellett milyen mozgásfajtát végezhet kellő biztonsággal, forduljon tanácsért kezelőorvosához vagy gyógytornászhoz, esetleg személyi edzőhöz.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak