A csontritkulás okai és megelőzése, a mozgás fontossága
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. október 28.
A csontritkulás megelőzésének és kezelésének egyik fontos alappillére a mozgás, hiszen megfelelően összeállított gyakorlatokkal elősegíthetjük a vázizmok, csontok erősítését és kellő ásványianyag bevitel mellett a csontsűrűség megőrzését. Ismerje meg Berkiné Fehér Éva partnerünktől, mi mindent tehetünk a csontritkulás megelőzéséért!
Megelőzési tippek
Az egészséges csontozat kialakításában segít, ha a fiatalkori időszakban (csontszerkezet épülése kb. 35 éves korig történik) megpróbáljuk maximalizálni a csontsűrűséget, majd azt követően is igyekszünk rendszeres intenzív mozgással, megfelelő ásványianyag bevitellel, egészséges táplálkozással, a hormonrendszer és vesék támogatásával minimalizálni a csonttömeg csökkenését.
Mi állhat a háttérben?
Nők esetében a csontritkulás sokkal gyakoribb, és összefüggésben áll a petefészek csökkent vagy megszűnt működésével, aminek következtében nincs progeszteron termelés, ami aktiválhatná a csontfelépítésért felelős gént.
A másodlagos csontritkulás bizonyos betegségek vagy gyógyszerek hatására alakulhat ki.
Tudatos mozgás és gyógynövények
Intenzív edzéssel, nagy terheléssel járó mozgásformák kivitelezésekor nagyobb súly és erő hat a csontokra, s ezen függőleges erők hatására növekszik a csont ásványi anyag sűrűsége. A vérkeringés fokozódásával, a szöveti állomány állapotának javulásával a kötőszövetes elemek rugalmassága is növelhető. Ez azért nagyon fontos, mert testünk legnagyobb szerveként, egészséges működésével hozzájárul a kecses, dinamikus, szabad mozgás kialakításához.
Célszerű olyan sportot választani, mely az erősítés mellett sokoldalú igénybevételt jelent a szervezet számára (irányváltoztatással, egyensúlyra késztetéssel, ugrálással, futással a két agyfeltekét motiváló, összehangoló gyakorlatokkal – torna, kocogás, tánc, küzdősport, jóga, labdajátékokkal).
Kezdődő csontritkulás esetén óvatosan kell végezni azokat a sportokat, melyek ütközéssel, hirtelen mozdulatokkal, egyensúlyvesztéssel járnak és ezáltal törést, sérülést okozhatnak (előrehaladott állapotban spontán törés is kialakulhat).
Érdemes minél többet sétálni (pl. nordic walking-gal segíthetjük a megtámasztást és a törzs izmainak intenzívebb mozgását).
Érdemes napi 15 percet napozni (ezzel segíthetjük a D-vitamin beépülését és az alváshoz, pihenéshez, normális bioritmushoz szükséges szerotonin-melatonin szint termelődését is).
Előrehaladott csonritkulás esetén is fontos a rendszeresen végzett, óvatos, egyénre szabott mozgás (pl. séta, úszás, óvatos gerinctorna).
Az átmozgató gyakorlatok mellett az egyensúly stabilizálásával csökkenthetjük az elesés, rándulás előfordulását és az idegrendszeri területek aktivizálásával, edzésével a gyorsabb reagálást is elősegíthetjük.
A vázizomrendszer erősítése mellett megfelelő táplálkozással, a hormonrendszer támogatásával pozitív hatással lehetünk a szervek funkcióira (pl. Ca, Mg, cink, K, D vitaminszint normalizálásával, a dohányzás elkerülésével, korlátozott alkohol-, kávé- és foszfátfogyasztással és a hormonális fogamzásgátlás mellőzésével).
Érdemes kihasználni a gyógynövények támogató erejét is (pl. csalán, pitypang, zsurló, diólevél és a hormonális rendszert normalizáló cickafark, pásztortáska, málnalevél teák váltott kúraszerű alkalmazásával), melyekkel segíthetjük a vese, máj, lép energetikai folyamatait is. Ezek a szervek az izom-csont és a kötőszövetes rendszer betegségeinél többnyire gyengébben működnek.
Pitypang virágból mézet is készíthetünk, ami akár gyermekek számára is segítségül szolgálhat a téli influenzás időszakban immunerősítőként (elkészítése: 30-40 virágot vízben felforraljuk, másnap az újra forralás után leszűrjük, majd mézzel, citrommal ízesítve pectinnel besűrítjük és üvegekbe tesszük).
Időpontegyeztetés és kezelés igénye esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:
Berkiné Fehér Éva
gyógytornász gerincterapeuta
manuálterapeuta és jóga oktató
Energy és Doterra tanácsadó
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
telefon: +36-20-228-5560
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. október 28.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak