A 2-es típusú cukorbetegség szövődményei 1.
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. november 14.
A 2-es típusú cukorbetegség szövődményei többnyire évek alatt, alattomos módon alakulnak ki, ezért már a betegség diagnosztizálásától kezdve tudatosan oda kell figyelni a kezelésre, be kell tartani a szakemberek (orvos és a dietetikus) előírásait. Szerencsére a cukorbetegség napjainkban jól kezelhető, a diéta könnyen betartható, az alapanyagok pedig szinte minden élelmiszerboltban kaphatóak.
A következőkben tekintsük át, melyek azok a szövődmények, amelyek a 2-es típusú cukorbetegség következtében kialakulhatnak.
Szív-és érrendszeri betegségek
A cukorbetegség nagyban hozzájárul a különböző szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, mint például az érszűkület, a mellkasi fájdalom (angina), a szívinfarktus, a magas vérnyomás és az agyi érelzáródás (stroke). Fontos a rendszeres vérnyomásmérés és a vérzsír-szintek laboratóriumi vizsgálattal történő ellenőrzése. Ha Ön cukorbeteg, különösen fontos, hogy a vérnyomása is célértéken legyen, ami cukorbetegnél nem 140/90 Hgmm, hanem 130/80 Hgmm. A nagyér-szövődmények kivizsgálása szükség esetén szakellátó hely (kardiológia, ideggyógyászat, érambulancia) bevonásával történhet.
Vesekárosodás (nefropátia)
A diabéteszes nefropátia évek alatt, különösebb panaszok nélkül fejlődik ki. A vesében található milliónyi apró ér által alkotott szűrőrendszer feladata a szervezet bomlástermékektől való megtisztítása. A nefropátiában ez a szűrőrendszer károsodik, és fehérje jelenik meg a vizeletben, ami laboratóriumi vizsgálattal idejében felfedezhető. Megfelelő kezelés nélkül a nefropátia veseelégtelenséghez is vezethet. Ha a vese már nem tudja ellátni feladatát, a következmény a művese kezelés lehet.
Ne feledje: a szövődmények kialakulása nem szükségszerű következménye a cukorbetegségnek! Rendszeres ellenőrző vizsgálatok során már az előtt felfedezhetők a kezdődő szövődmények, hogy panaszt okoznának. Így a kezelés is hatékonyabb lehet. Alkalmazza rendszeresen az orvosa által javasolt gyógyszereket, s emellett elengedhetetlen az életmódra vonatkozó előírások betartása. Mozogjon rendszeresen, étkezzen állapotának megfelelően, vegyen részt az előírt kontrollvizsgálatokon!
Amennyiben úgy érzi segítségre van szüksége, felkereshet betegklubokat, táplálkozási tanácsokért forduljon dietetikus szakemberhez és kérjen felvilágosítást kezelőorvosától!
A cukorbetegség lehetséges szövődményeiről szóló összefoglalást folytatjuk. A második részben a szemkárosodásról és a neuropátiáról olvashat.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. november 14.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak