5 népszerű indok, amiért az emberek lézeres szemműtét mellett döntenek

A modern lézeres szemműtétek megteremtették a lehetőséget, hogy néhány perc alatt fájdalom nélkül szabaduljunk meg a kényelmetlen szemüvegtől, kontaktlencsétől. Dr. Nagymihály Attilát, a Budai Szemészeti Központ intézményvezető főorvosát kérdeztük meg, hogy mi az 5 leggyakoribb ok, ami miatt a páciensek a lézeres szemműtét mellett döntenek.

“Minden páciensnek megvan a maga története, hogy miért zavarja a szemüveg vagy a kontaktlencse, a többségük azonban a következő 5 probléma egyikét említi, mint motiváló tényező” - meséli Dr. Nagymihály Attila.

  1. A kontaktlencseviseléssel járó odafigyelés sok embernek nehezen kivitelezhető a mindennapokban. Van, aki egyszerűen nem tud a szemébe nyúlni, hogy behelyezze a lencséket. A szemüveg pedig számtalan helyzetben nem optimális megoldás, ilyen például a sport vagy a vízparti pihenés.
  2. Sokan úgy érzik, hogy a szemüveg nem előnyös az arcukhoz, nem illik a megjelenésükhöz és nehezen vagy egyáltalán nem találnak megfelelő keretet.
  3. Egyre drágább egy új szemüveg és a dioptriás napszemüveg. A kontaktlencse költségei is emelkednek. Néhány év távlatában már megéri alternatívaként egy nagyobb összegű beruházást igénylő lézeres szemműtétben gondolkodni.
  4. Nem lehet kényelmesen elszunnyadni este a TV előtt vagy egy jó könyv felett. A szemüveg félrecsúszik és megsérül, a kontaktlencse pedig szemirritációt okozhat és fertőzésveszélyt jelenthet, ha éjszakára nem távolítjuk el.
  5. Egyre több páciens fogalmazza meg, hogy úgy érzi, a sok munka mellett megérdemlik azt a kényelmet és a jó látást, amit a lézeres szemműtét eredményeként kapnak.

A lézeres szemműtéttel javítható a rövidlátás, a távollátás és az asztigmatizmus (cilinder dioptria), amely a három fő oka annak, hogy az embereknek szemüvegre vagy kontaktlencsére van szükségük.

Milyen lézeres látásjavító eljárások közül választhatnak az érdeklődők?

A látásjavító lézeres kezelések többféleképp csoportosíthatók. Az egyik ilyen besorolás mentén ismerünk lebenyes és nem lebenyes kezeléseket, mely utóbbi kategória további két részre osztható, a felszíni és a lentikuláris eljárások csoportjára.

  • Lebenyes eljárások közé tartozik a Femto és a LASIK szemműtét. Előbbi egy 2 lézeres megoldás, melyből az egyik egy femto lézer a lebeny elkészítésére, a másik egy excimer lézer a dioptria korrigálására. A LASIK kezelésnél csak az excimer lézert használják a dioptria elpárologtatására, a lebenyt egy mikrosebészeti eszközzel alakítják ki. Mindkét módszer előnye, hogy nincs fájdalom a műtét során és utána is csak kellemetlenséget tapasztalhatunk 1-2 órán keresztül. Néhány nap elteltével visszatérhetünk a munkába, egy hét után pedig újra sportolhatunk. 4 hétig napszemüveget kell viselni, hiszen a szem egy darabig még érzékeny marad. A műtét szinte azonnali tiszta látást biztosít, de a teljes gyógyulás 2 hónap.
  • A nem lebenyes eljárások közül az első csoportba soroljuk a CLEAR-t, ami a legmodernebb lentikuláris lézeres szemműtétek közé tartozik. Ennél a beavatkozásnál csak a femtolézert használják, ami egy lencseszerű szövetdarabot különít el a szaruhártya mélyebb rétegében, amit egy 2 mm-es nyíláson keresztül távolít el a sebész. A látásélesség kicsit lassabban áll be, mint a lebenyes kezelések után, eltarthat akár 3-4 napig is, azonban ez a kezelés bontja meg legkevésbé a szaruhártya szerkezeti stabilitását. A műtét utáni korlátozások és orvosi előírások megegyeznek a lebenyes eljárásoknál leírtakkal.
    A nem lebenyes eljárások közé soroljuk a felszíni kezeléseket is, ezeket nevezik Zero-Touch és PRK műtétnek. Mindkét esetben az excimer lézerrel végzik a beavatkozást. Előbbinél a felszíni hámot és a dioptriát okozó plusz szövetet is lézerrel párologtatják el, utóbbinál a hámot a sebész mechanikusan szedi le, a dioptria kezelést pedig a lézer végzi. A műtét itt is fájdalommentes, de a műtét utáni 2-3 napban kellemetlen fényérzékenységet, könnyezést és fájdalmat tapasztalhatnak a páciensek. A jó látás is csak 1 hét után várható, a teljes gyógyulás pedig 6 hónap. A lassabb látás stabilizálódás miatt akár 1 hétre is kieshet a páciens a munkából, napszemüveget, valamint szemcseppet pedig 6 hónapig kell használni.

“Sokakban felmerül a kérdés, ha már eldöntötték, hogy belevágnak a lézeres szemműtétbe, hogyan válasszanak a sok lehetőség közül? A dioptria és az életkor csak két tényező a sok közül, amit a műtét előtt vizsgálni kell. A többi paramétert, ami az alkalmassági döntéshez szükséges, általában nem is tudja magáról a páciens egy teljeskörű szemészeti vizsgálat nélkül. Ezért akit érdekel a műtét, annak azt javaslom, hogy jöjjön el egy alkalmassági vizsgálatra. Ezzel nem veszíthet semmit, hiszen kap egy alapos átvilágítást a szeme állapotáról, és ha rászánja magát a műtétre, akkor a vizsgálat díját levonjuk majd a beavatkozás árából. A vizsgálat végén tanácsot tudunk adni, hogy melyik lézeres opció felelhet meg legjobban a páciens számára” - javasolja Dr. Nagymihály Attila.

Tovább a Budai Szemészeti Központ honlapjára.

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak